مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت چیست ؟

در شرایط فعلی شرکتها بمرور زمان در زمینه های مختلف درگیری های بسیاری را پیدا کرده اند مشکلات مالیاتی ، بیمه ، بازاریابی ، منابع انسانی و… از آن جمله اند در این میان توسعه و تخصصی  شدن این خدمات ضرورت استفاده شرکتها از خدمات مشاوره مدیریت حرفه ای را بیش از پیش نمایان ساخته است. 

مشاوره مدیریت نوعی از مشاوره بصورت تخصصی و حرفه ای در راستای رفع نقایص مدیریت یا بهبود عملکرد مدیریت در راستای افزایش بهره وری و اثربخشی سیستم های مدیریتی سازمان در بخش های مختلف می باشد.

مشاور مدیریت یک فرد یا گروه کاری با تجربه و تخصصی دانشگاهی – تجربی است که علاوه بر تحصیلات و آموزش های مرتبط از تجربه حضور در سازمان های زیادی نیز بهره می برد . یکی از فعالیت های مشاور مدیریت در یک سازمان شناسائی بروزآوری و تدوین یک مدل کسب و کار مناسب با مولفه های درست برای یک سازمان است هر سازمانی چه در شروع کار چه مدتها پس از شروع بکار نیاز دارد تا عوامل اجرایی فعالیت های خود را بروز نماید .

یک فرآیند مشاوره مدیریت مناسب در این خصوص تخصص و تجربه لازم را در اختیار سازمان قرار خواهد داد .

یکی دیگر از فعالیت های مشاوره مدیریت شناسایی تخصصی عوامل تاثیر گزار بر عملکرد شرکت در حوزه های مختلف است .این عوامل در چند دسته بندی عمده و شناخته شده قرار می گیرند که در حوزه های مختلف می بایست مورد ارزیابی و تحلیل قرار بگیرند .این دسته بندی شامل : عوامل محیطی تاثیر گزار ، مشتریان ، همکاران ، خود شرکت و رقبا می باشند ، این حوزه ها در یک فرآیند مشاوره حرفه ای می بایست شناسایی و تاثیرشان بر عملکرد سازمان بسته به نوع پروژه تعریف شده ارزیابی ، تحلیل و بهبود یابد .

برخی از مدارک مورد نیاز در مدیریت یک سازمان:

مشاور مدیریت در یک سازمان از ابزارهایی برای ارزیابی وضعیت موجود در جهت بهبود و ارتقاء عملکرد استفاده می کند که هر یک می تواند در قالب یک پروژه با زمانی بین 3 الی 12 ماه تعریف شود.در زیر برخی از این مستندات بدون در نظر گرفتن اولویت ارائه می گردد:

تعریف و بروز آوری رسالت (دلیل تشکیل شرکت ) ومشخص کردن چشم اندازبلند مدت (Vision) و ماموریت ها برای رسین به چشم انداز (Mission)

امکان سنجی برای یک کسب و کار جدید یا بازار جدید و یا تولید یک محصول/خدمت جدید 

تدوین طرح تجاری (Business Plan) برای شناسایی حجم بازار-سهم رقبا و پیش بینی و هدفگذاری سهم سازمان بهمراه ارائه برنامه های عملیاتی برای دستیابی به این سهم 

تدوین و بروزآوری مدل کسب و کار برای مشخص کردن نوع محصولات/خدمات – مشتریان – نحوه تعامل با مشتریان – کانال های بازاریابی – چگونگی تامین مواد اولیه – جریان درآمدی / هزینه ای و…

استفاده از ماتریس SWOT برای شناسایی نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدها 

زمینه های فعالیتی مشاوره مدیریت در سازمان ها :

حیطه های کاری مربوط به مشاوره مدیریت :

معمولا پروسه ی مشاوره مدیریت توسط فردی در خارج از سازمان و به صورت قراردادی انجام می شود.
مشاوره مدیریت پروسه ای است که شامل ارائه ی مشاوره به مدیران ارشد جهت دست یابی به راهکارهایی برای بهبود عملکرد کلی سازمان می باشد. مشاوره مدیریت در زمینه های مختلفی از جمله چگونگی ایجاد روندی سودآور برای سازمان، کاهش هزینه های کلی، افزایش درآمد، ارائه ی استراتژی های ویژه برای توسعه ی محصولات و خدمات، آموزش نیروی انسانی و … فراهم می کند. معمولا پروسه ی مشاوره مدیریت توسط فردی در خارج از سازمان و به صورت قراردادی انجام می شود.

اما با این حال سازمان هایی نیز وجود دارند که در آنها فردی به صورت رسمی در این حیطه در داخل سازمان فعالیت می کند. افرادی که به مشاوره مدیریت می پردازند معمولا دارای تحصیلات عالی در حوزه های کاری مختلف می باشند و تجربه ی کاری بالایی در زمینه ی مدیریتی دارند و با علم و تجربه ی خود نقشه ی راه را در اختیار مدیران سازمان ها قرار می دهند.

گاهی پروسه ی مشاوره مدیریت به صورت تیمی اجرا می شود و مجموعه ای از افراد که هر یک در زمینه ای خاص تخصص دارند.شرایط کلی سازمان را مورد ارزیابی قرار داده و به ارائه ی استراتژی های پیش رو در جهت منافع سازمان روی می آورند. حوزه ی کاری مشاوره مدیریت به این صورت است که مشاور معمولا وقت خود را بین مشتریان خود تقسیم می کند و بیشتر وقت خود را خارج از دفتر کارش می گذراند چرا که باید زمان زیادی را برای ملاقات با هر یک از مشتریانش تخصیص دهد. جزئیات وظایف مشاوره مدیریت در حوزه های تخصصی مختلف و ماهیت سازمان هایی که با آنها همکاری می کند بسیار متفاوت است.

برخی از مشاوران در حیطه ی مدیریت مالی، برخی در زمینه ی رویکرد های استراتژیک و… به فعالیت می پردازند. با ما همراه باشید تا در بخش بعدی به ارائه ی برخی از وظایف کلی مشاوره مدیریت بپردازیم:

وظایف حوزه ی مشاوره مدیریت:

 •  گردآوری و سازمان دهی داده ها و اطلاعات برای غلبه بر مشکلات ایجاد شده در سازمان جهت ارائه ی راهکارهای مناسب برای حل و فصل آنها.
 •  انجام گفت و گو با کارکنان و مدیران سازمان در سطوح مختلف برای تعیین روش ها و راهکارهای کاربردی به اعضا.
 •  آنالیز و تحلیل داده های مالی که شامل درآمدها، هزینه ها، بدهی ها و … می باشد تا بتواند دید روشنی از شرایط اقتصادی سازمان داشته باشد و بهترین پیشنهادات را به مدیران ارائه نماید.
 •  پیشنهاد رویه ها، سیستم ها و در صورت لزوم تغییرات سازمانی برای برون رفت سازمان از بحران یا ایجاد یک
 • مزیت رقابتی. معمولا مشاوران در کنار مدیران ارشد فرآیند تغییرات را درون سازمان رصد می کنند تا در صورت بروز مشکل در همان مراحل اولیه آن را بر طرف نمایند.
 •  معرفی ایده های جدید و شیوه های مدیریتی
 •  بازنگری و بهبود طرح های پیشین که در حال حاضر در سازمان در حال اجرا می باشند.
 •  ارائه ی آموزش های ویژه به مدیران یا سایر کارکنان سازمان
 •  ارائه ی یک برنامه ی استراتژیک بلند مدت برای سازمان
 •  ارائه ی مشاوره در خصوص انتخاب بهترین نرم افزارهای پشتیبان برای کنترل و مدیریت سازمان
   تصمیم گیری

حوزه های مشاوره مدیریت چیست؟

• مدیریت بازاریابی
• مدیریت مالی
• مدیریت فروش
• مدیریت استراتژیک
• مدیریت برند
• مدیریت تبلیغات
• مدیریت منابع انسانی
• مدیریت خلاقیت و نوآوری
• مدیریت ریسک

تیم مشاوره مدیریت

تیم مشاوره مدیریت باید بر روند کاری کارفرمایان خود دقت ویژه ای داشته باشند تا بتوانند نیازهای اساسی آنها را به درستی تشخیص دهند و راه حلی کارآمد و خاص برای عملکرد بهتر کسب و کارشان ارائه نمایند. یک تیم مشاوره مدیریت خوب باید قادر باشد از بیرون نگاه واقع بینانه ای به سازمان داشته باشد و از تفکری استراتژیک برخوردار باشد.

مسئولیت های مشاوره مدیریت

فرد مشاور در هنگام شروع فعالیت با یک سازمان در درجه ی نخست باید با تیم مسئول یا فرد صاحب قدرت در سازمان مذاکره نماید و اهداف کلی و مسئولیت های اجرایی را تعیین نماید. وی پس از کسب اطلاعات لازم از روند و شرایط کاری سازمان با یک تفکر و نگاه منطقی و در عین حال انتقادی به تدوین برنامه ریزی استراتژیک سازمان جهت دستیابی به اهداف تعیین شده می پردازد. برنامه ی تدوین شده باید از وضوح قابل قبولی در تعریف اهداف و وظایف برخوردار باشد و در بخش های مختلف سازمان قابل پیاده سازی باشد.

مشاور مدیر باید شاخص های عملکردی ویژه ای را برای اندازه گیری موفقیت مشخص نماید تا در مراحل مختلف پروژه خروجی آنها را ارزیابی نماید. او باید به عنوان یک ناظر کیفی بر اجرای درست برنامه ها نظارت داشته باشد و نقش یک تسهیل گر را در روند اجرای برنامه ها ایفا نماید.
به طور کلی طیف گسترده ای از شرکت ها و دفاتر مدیریت مشاوره وجود دارد که در سطوح بین المللی تا بسیار کوچک و محلی فعالیت می کنند. مهم ترین ارکان یک تیم مدیریت مشاوره شامل موارد زیر می باشد:

مهم ترین ارکان یک تیم مدیریت مشاوره

• دانش مشاور: به معنی داشتن تخصص در حوزه ی کاری مربوط به مشاوره
• تجربه ی کاری: یک مشاور قابل اطمینان باید تجربه ی عملی کار در پروژه های مختلف را داشته باشد و با چالش های موجود در بازار مواجه شده باشد و صرفا یک سخنران یا مدرس نباشد.
• مهارت: به معنی شیوه ی انجام یک کار با بیشترین اثر بخشی می باشد تا بتواند دانش کاری را به یک تجربه ی عملی موفق تبدیل کند.
حوزه ی کاری مشاوره مدیریت یک زمینه ی کاملا تخصصی است که افراد با تحصیلات مختلف در صورت رعایت پیش شرط های لازم و کسب تجربه های عملی در سطوح گسترده می توانند وارد آن شوند. مدارس و کارگاه های آموزشی بسیاری برای تربیت نیروی انسانی در این زمینه موجود است که زمینه ی مناسبی را برای ورود به این عرصه ایجاد می کنند.

واقعیت های مشاوره مدیریت:
شاید شما با یک مشاور مدیریت رابطه داشته و با مشاوره مدیریت آشنا باشید – و حتی می توانید با این عنوان دوستانی داشته باشید. آنها ممکن است از سفر ، مشتری ، ارائه و صفحات گسترده کارشان صحبت کنند ، اما ، خوب ، آنها واقعاً در تمام طول روز چه کاری انجام می دهند؟ چگونه نقش خود را ایفا می کنند؟ و از همه مهمتر ، آیا چنین شغلی برای شما می تواند مناسب باشد؟

برای فهمیدن این موضوع ، ما به کارشناسانی متوسل شدیم که مشاوره مدیریت را انجام داده اند: مشاوران سابق و فعلی.

براد هلفند ، مشاور  فعلی برای مشاوره مدیریت گفت: اگرچه هر بنگاه می تواند رویکرد خود را نسبت به هر شغلی متفاوت بداند ، یک مشاوره مدیریت به طور گسترده ای می تواند “حل مسئله برای برخی از مشاغل پیچیده تر و ساختارهای مهم در خارج از کشور” را داشته باشد. راب میدلتون ، مشاور سابق مشاوره مدیریت اضافه می کند: “کسی که در طیف گسترده ای از پروژه ها کار می کند. به شکل بالقوه بر روی این صنعت متمرکز می شود.”

در حالی که بسیاری از مشاوران روی یک حوزه از تخصص خاص تمرکز می کنند ، مشاوران مدیریت برای کمک به رهبریت یک سازمان در بهبود عملکرد بر روی فعالیت کلی سازمان متمرکز می شوند. مشاوره مدیریت غالباً با مدیران سطح C-Suite رابطه برقرار کرده  و روی موضوعات پیچیده ای کار می کنند.

برخی از بنگاههای مشاوره مدیریت روی یک صنعت واحد مانند مراقبت های بهداشتی ، IT یا بازاریابی تمرکز می کنند ، در حالی که برخی دیگر رویکرد گسترده ای را اتخاذ می کنند یا روی تعداد معدودی از مشاغل تجاری مانند تعامل کارمندان یا رعایت مقررات تمرکز می کنند.

بنابراین آنها چه کاری انجام می دهند؟

برد می گوید ، مشاوره مدیریت همه چیز در مورد داشتن ” راه حل هایی که می توانید برای کار با مشتری استفاده کنید، نشان می دهد.” اکثر مشاوران بطور همزمان فقط بر روی چندین پروژه کار می کنند (و بسته به اینکه مشتری چقدر بزرگ است) در بعضی مواقع فقط بر روی یک پروژه واحد کار می کنند تا بتوانند واقعاً روی نیاز مشتری خود متمرکز شوند.

مشاوران مدیریت در آغاز یک پروژه ، بیشتر وقت برای آشنایی با شغل مشتری ، که شامل مصاحبه های کارمندان و جمع آوری داده ها است ، صرف می شود. مشاوران (بسته به سطح آنها) غالباً مسئول تجزیه و تحلیل داده ها هستند ، همچنین داده های جمع آوری شده خود را گرفته و آن را به اطلاعات قابل هضم تبدیل می کنند تا با شرکت شریک شوند. (در غیر این صورت با استفاده از اکسل برای جمع آوری صفحات گسترده و پاورپوینت برای تهیه سخنرانی ها شناخته می شوند.)

مشاوره مدیریت به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

مشاور بودن از مجموعه مهارتهای منحصر به فردی برخوردار است که توانایی های تحلیلی و ارتباطات عالی را ایجاد می کند. بیشتر وقت شما به عنوان مشاور برای مشاوره مدیریت مستلزم تجزیه و تحلیل داده ها و جمع آوری یک داستان و در نهایت توصیه ها برای مشتری است. با این حال ، بخش بزرگی از پروژه شامل مصاحبه با کارمندان ، ارائه اطلاعات به گروهی از مدیران و متقاعد کردن بازیکنان اصلی است که توصیه های شما صحیح است.

برد می گوید: “بخش اعظم آن مانند مبانی روانشناسی سازمانی است.” وی گفت: “این زمان را برای گوش دادن و درک وضعیت می گذرد تا گروهی که در حال توافق بر اساس اجماع هستند ، بتواند تجارت خود را به جلو سوق دهند.” این به معنای داشتن مهارت های عالی در زمینه گوش دادن است. و ایجاد روابط نیز مهم است – با مشاوره مدیریت شما می توانید مشتری را متقاعد کنید و با توجه به توصیه هایی که می دهید اعتماد او را کسب کنبد.

و همانطور که احتمالاً حدس زده اید ، بخش بزرگی از مشاور بودن در مشاوره مدیریت رفتن به سایت مشتری است. برای برخی از مشاوران این امر به همان میزان لازم است ، که به معنای اتخاذ شیوه زندگی است که هر هفته از دوشنبه تا پنجشنبه را در جاده بگذرانید و به مشتری مورد نظر خود برسید. حتی به طور کلی ، شرکت های بزرگتر به سفر هفتگی نیاز دارند ، در حالی که شرکت های کوچک تر تمایل دارند تمرکز بیشتر را بر روی اطراف خود قرار دهند. اندرو کنراد ، یک مشاور مستقل می گوید ، واقعا از صفرهای کاری لذت می برم او می گوید: “داشتن گروهی از همسالان خوب بود که شما هم می توانستید با آنها کار کنید و هم اوقات اجتماعی خوبی با آنها سپری کنید قطعا عالی است.”

چگونه می توانم مشاوره مدیریت دریافت کنم؟

شرکتهای مشاوره مدیریت غالباً خارج از برنامه های کارشناسی و کاردانی استخدام می کنند ، بنابراین انجام تحقیقات شما در مورد نوع بنگاهی که به آن علاقه مند هستید ، اولین قدم عالی است. اگر یک شرکت بزرگ است که شما به آن توجه می کنید ، در حستجوی آن باشید و مراحل مورد نظری که برای مشاوره بیان می شود را انجام دهید.

چگونه مشاور مدیریت شوم؟

یا اگر شرکت تمایل به استخدام متخصصان حرفه ای در اواسط کار دارد می توانید رویکردهای دیگری را در پیش بگیرید. به عنوان مثال ، شما در حال حاضر قدرت ارتباط با افراد مناسب را می دانید! شما ممکن است بتوانید یک فارغ التحصیل از دانشگاه خود پیدا کنید که در شرکت مشاوره ای که به آن علاقه مندید مشغول به کار بوده و می داند چه مراحلی را باید طی کنید.

برد همچنین توصیه می کند خود را با مطالعات موردی آشنا کنید. اغلب ، شرکت های مشاوره در مصاحبه خود از یک مطالعه موردی استفاده می کنند. پیشرفت تحصیلی و شخصیتی انعطاف پذیر شما را مورد بررسی قرار می دهند.

https://www.themuse.com/advice/this-is-what-being-a-management-consultant-actually-means
 

دیگران این مطلب را نیز خوانده اند:روشهای مختلف تحقیقات بازاریابی

مشاوره مدیریت:

فرایند مشاوره مدیریت، به عنوان بنیان عملی بهبود سازمان، مد نظر بسیاری از صاحب نظران قرار دارد. مدیریت تحول در سازمان، با فرآیندهای انسانی سروکار دارد و ارتباط و وابستگی بین افراد را عاملی تاثیر گذار در فرایند تحول می داند.
شناخت، تجزیه و تحلیل و بهبود فرایندهای انسانی، اصل و اساس و جوهره مشاوره مدیریت است. بنابراین می توان اغلب با درجه اطمینان بالا فرض کرد که کاربران بهبود سازمان، از مشاوره برای برخورد بهتر با مشتریان استفاده می کنند. بدین ترتیب مشاوره مدیریت بنیاد اساس و پایه این حوزه کاریست.
“شاین” که به نظر بسیاری از صاحب نظران پدر مشاوره- فرایند شناخته شده است فرایند مشاوره را اینگونه تعریف می کند:
مجموعه ای از فعالیت ها به صورت مشاوره که به مشتریان و ارباب رجوع کمک می کند که وقایع و اتفاق های فرایند گونه ای را که در محیط اتفاق می افتد، درک کرده و بفهمند. مشاوره مدیریت به دنبال آن است که چه نگرشی برای تشخیص مشکلات و راه حل و تصمیم گیری می تواند مورد استفاده و توجه قرار بگیرد
• اینکه چگونه تصمیمی گرفته شود
• چگونگی برقراری صحیح ارتباطات
• چگونگی گسترش محصولات و بهبود خدمات
• تعیین دستمزد و میزان حقوق پرسنل
• تشریح حل تعارضات میان فردی و گروهی
• به خدمت گرفتن استراتژیهای بهبود سازمانی

مشاوره مدیریت چیست؟

همانطور که میدانید، گسترش یک کسب و کار به عوامل مختلف بستگی دارد. اینکه شما بتوانید بیزینس خود را به بهترین نحو ممکن به سوددهی برسانید تنها با یک برنامه ممکن نخواهد بود و شما نیاز به رعایت نکات بسیاری دارید. در این بخش می خواهیم شما را با مشاوره مدیریت آشنا کنیم.

مشاوره مدیریت در واقع به نوعی از خدمات گفته می شود که در طی آن به سازمان ها کمک می شود تا بتوانند بهره وری های خود را در زمینه های مختلف استراتژی، انسانی و همچنین عملکرد هایی که در این زمینه می توانند موثر باشند انجام می گیرد. به طور کلی، شاید استفاده از مشاوره مدیریت برای تمامی بیزینس ها مورد اهمیت نباشد اما وجود آن میتواند کمک شایانی به آن ها در زمینه گسترش و توسعه داشته باشد.

مشاوره مدیریت در ایران

اولین قدم هایی که در زمینه مشاوره مدیریت انجام گرفته است، در سال 1330 ایجاد شده است. اوایل دهه 40 اما تغییرات شگرفی در نحوه این نوع مشاوره ها ایجاد شد. در ادامه، میتوان گفت که مراکز مختلفی هم برای مشاوره مدیریت شکل گرفت و تاسیس شد که در ان ها، مسئولیت دستاوردهایی که حاصل از ترکیب خدمات مختلف در این زمینه است. در نهایت سازمانی تحت عنوان ارائه خدمات مشاوره مدیریت تاسیس شد که در سال های اخیر توسعه های بسیاری را ایجاد کرده و تلاش هایی را که برای گسترش کسب و کارهای مختلف ایجاد شده ، به ثمر نشاند.

وظایف کاری مشاوره مدیریت

کار مشاوره مدیریت این است که به مدیران ارشد در خصوص راه هایی که میتوانند توسط آن ها کارایی سازمان را بهبود ببخشند مشورت دهند. مشاوره مدیریت در واقع این روند کاری است که باعث می شود بیزینس یک سازمان رو به بهتر شدن داشته باشد.

برخی از پروژه هایی که در زمینه های مختلف برای گسترش شرکت ایجاد میشود نیاز به مشاورین گروهی دارد. در اغلب موارد، این مشاوران افراد متخصصی هستند که در یک زمینه خاص تبحر دارند و میتوانند با کمک هم هر آنچه که نیاز است برای توسعه کار پیشنهاد دهند. در برخی دیگر از پروژه ها اما مشاورین مدیریت شامل تعامل با مشتری می شود. سازمان هایی که میخواهند کسب و کار خود را گسترش دهند و خدمات خود را بهتر کنند معمولا به دنبال افرادی هستند که به عنوان مشاوره مدیریت و تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند. شرکت های مشاوره ای، با ارائه پیشنهاداتی که در این زمینه ضرب الاجل است کار آن ها را انجام خواهند داد. اما چگونه میتوان مطمئن شد فردی که انتخاب کرده اید بهترین گزینه برای مشاوره مدیریت شرکت شماست؟

انتخاب بهترین مشاوره مدیریت!

انتخاب بهترین فرد برای مشاوره مدیریت اما کار راحتی نخواهد بود. این شخص به شما کمک می کند که تمامی اطلاعات لازم را برای توسعه و گسترش کار خود داشته باشید و هرگونه خطایی از جانب او می تواند عواقب جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

وظایف فردی که مشاوره مدیریت را انجام می دهد اما در حوزه های مختلف متفاوت است. این فرد میتواند بسته به موقعیت و همچنین شرکت موردنظر، نظرات مختلفی را برای بهتر شدن ارائه دهد که اگر سررشته ای در این زمینه نداشته باشد به طور قطع شما را دچار مشکل خواهد کرد.

انتخاب فرد در سمت مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت شامل جمع آوری اطلاعات و همچنین سازماندهی آنها خواهد شد. در این بخش افراد به دنبال راه حل هایی برای مشکلات بالقوه نیز خواهند بود.

شما میتوانید به عنوان مدیریت یک شرکت، چه بزرگ چه کوچک، مصاحبه هایی را برای انتخاب فرد مورد نظر خود انجام دهید. دقت داشته باشید که بعد از مدت زمانی، این فرد تمامی آنچه که باید را از شرکت و کسب و کار شما خواهد دانست. شما میتوانید برای بهترین انتخاب، چالش های متعددی را پیش روی چنین فردی قرار دهید و ببینید که آیا می توانید راه حل های مناسبی را به او ارائه دهید.
اگر میخواهید کار تحلیل اطلاعات مالی خود را نیز توسط مشاوره مدیریت انجام دهید، باید بتوانید به او در این زمینه اعتماد کنید. در واقع اعتمادسازی از مهم ترین ویژگی مشاوره مدیریت است. او باید راه حل های احتمالی خود را برای مشکلاتی که وجود دارد ارائه کند و بتواند رویه ها و همچنین تغییراتی که پیش به مقصدی منفی دارند را تغییر دهد.  این فرد می تواند توصیه ها و پیشنهادات مختلفی را ارائه دهد که به توسعه شرکت شما کمک می کند.

نقش مشاوره مدیریت تا چه حد پررنگ است؟

میتوان گفت که نقش مشاوره مدیریت در زمینه توسعه و گسترش یک شرکت بسیار مهم است و اگر شما این بخش را از بیزینس خود حذف کنید شاید در ابتدا دچار مشکل نشوید، اما زمانی که دیگر با پیشرفت هایی در زمینه تولیدات و صنعت خود رو به رو نشوید نیاز به مشاوره مدیریت را حس خواهید کرد. یکی از کارهای دیگری که میتوانید در انتخاب بهترین فرد برای مشاوره مدیریت انجام دهید استفاده از تست هایی است که برای تیپ شخصیتی وجود دارد. این فرد باید شخصیتی داشته باشد که پذیرای هرگونه تغییر مثبت باشد. مشاوره مدیریت در خصوص روند تغییراتی که ایجاد می شود به شما کمک خواهد کرد و این کار را با تصمیم گیری شما انجام می دهد.

مشاوره مدیریت برای ارائه راه حل

اگر شما هم به دنبال انتخاب و بهره مندی از استعداد مشاوره مدیریت در شرکت خود هستید، بهترین راه این است که این کار را طبق اصول انجام دهید. به طور حتم، قصد شما هم پیشرفت خواهد بود و نمی خواهید مشکلات خود را دو چندان کنید. پس با رعایت نکاتی که ذکر شد، بهترین انتخاب را در زمینه مشاوره مدیریت داشته باشید.
 

توسعه کار خود را به مشاور مدیریت بسپارید!

مشاور مدیریت کیست؟ این فرد چه مسئولیت هایی را برعهده دارد و به شما چه کمک هایی می کند؟ در واقع تمام افرادی که به عنوان مشاور مدیریت فعالیت می کنند به شما کمک خواهند کرد که بهبود کسب و کار خود را به راحتی انجام دهید.  چگونه میتوان سازمان خود را به سوددهی بیشتری برسانید و چگونه میتوانید هزینه های خود را کاهش و در نهایت درآمد را افزایش دهید؟

مشاور مدیریت کیست؟

به طور کل می گویند که اگر شما میخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید و به دنبال راهی برای این کار هستید، میتوانید به صورت رسمی و یا قراردادی با افرادی فعالیت کنید که تحت عنوان مشاور مدیریت فعالیت می کنند. البته برخی از این افراد تنها برای شرکت شما کار خواهند کرد و این در حالی است که برخی دیگر هم شرکت شما را برای این کار انتخاب می کنند و هم شرکت های دیگر را.

مشاور مدیریت کیست؟

مشاور مدیریت در واقع شخصی است که تحصیلات خود را در این زمینه به پایان رسانده است و آماده است که برای شرکت شما راه هایی برای کسب و کار بهتر ارائه دهد. دقت داشته باشید که این فرد معمولا در حوزه تخصصی خود که مربوط به شغل مورد نظر شما خواهد بود دارای علم و دانش بسیار بالایی است.

برخی از پروژه هایی که شما میخواهید آن ها را انجام دهید،  نیاز به یک مشاور مدیریت ندارد بلکه باید از یک گروه مشاورین در این زمینه کمک بگیرید. برای مثال میتوان پروژه های راه و شهرسازی را مورد بررسی قرار داد. زمانی که این پروژه ها در حال انجام هستند، مشاور مدیریت به شما کمک خواهد کرد که این کار را به راحتی انجام دهید و بتوانید تمامی نکاتی که مربوط به سود و یا ضرردهی است را مورد بررسی قرار دهد. البته این فرد تا پایان پروژه تمامی ابعاد و همچنین تاثیرات را مورد بررسی قرار می دهد و سپس با توجه به آن برنامه ریزی های لازم را به شما اعلام خواهد کرد.

مسئولیت و وظایف مشاور مدیریت

همانطور که میدانید، شخصی که به عنوان مشاور مدیریت فعالیت می کند باید در حوزه های مختلف تخصص داشته باشد. این افراد البته معمولا اینطور نیست که مشاور مدیریت که یک فرد واحد است بتواند در زمینه های زیادی تخصص کامل داشته باشد. برخی از افراد تخصص خود را مربوط به ساختمان سازی می گیرند و این در حالی است که عده ای دیگر به دنبال اخذ تخصص خود در زمینه های فروشندگی هستند. به طور کل اما مشاور مدیریت وظیفه هایی دارد که در این بخش به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

وظایف مشاور مدیریت

•        مشاور مدیریت باید با جمع آوری و همچنین سازماندهی اطلاعات مختلف، بتواند مشکلاتی که از سوی کارفرما معرفی می شوند را حل کند و بتواند راه حل های ارائه شده را نیز با سیاست های شرکت منطبق کند.

•        مشاور مدیریت باید بتوانید اطلاعات مالی و … را که شامل درآمدها، هزینه ها، میزان دارایی و همچنین بدهی ها می باشد. این فرد همچنین باید از وضعیت مالی شرکت نیز مطلع باشد چرا که بدون شک راهکارهایی که داده می شود شامل بخش های مختلفی است که یکی از آن ها بخش مالی است.

•        مشاور مدیریت باید بتواند آنقدر قوی در این زمینه عمل کند که هر گونه مخالفتی برای وی قابل توجیه باشد. دقت داشته باشید که پیشنهاد هایی که در این زمینه داده می شود معمولا رویه ها و همچنین تغییرات سازمانی را به دنبال دارد و به همین دلیل است که همه افرادی که در مدیریت شرکت حضور دارند باید با آن موافق باشند. مدیرانی که در شرکت فعالیت می کنند، معمولا به مشکلات از دید داخلی نگاه می کنند و به همین دلیل هم ممکن است که نتوانند به اندازه یک مشاوره مدیریت در این زمینه فعالیت داشته باشند و راهکار های مناسب ارائه دهند. این در حالی است که مشاور مدیریت، دیدی از بیرون نسبت به مشکلات دارد و به همین دلیل هم میتواند به عنوان یکی از افرادی که از زاویه دیگر به مسائل نگاه می کند، راه حل هایی عملی در این زمینه ارائه دهد.

•        مشاور مدیریت باید بتواند تمامی پیشنهادات و همچنین راه حل های خود را از طریق ارائه های حضوری و با انواع تصاویر و مقالات و یا به صورت غیرحضوری اما مکتوب به فرد ارائه دهد. در شرکت های خصوصی البته باید با مشاور مدیریت به صورت شخصی جلسه هایی برگزار شود که به شما اجازه می دهد تمامی نکاتی را که باید در این زمینه بدانید. مشاور مدیریت به شما در تسریع این روند ها کمک خواهد کرد و در نهایت شما میتوانید مشکلاتی که در شرکت به وجود آمده است را به راحتی مورد بررسی قرار دهید و آن ها را حل کنید.

مسئولیت های مشاور مدیریت

وظایف مشاوره مدیریت چیست؟

مشاوران مدیریت با ارائه مشاوره تخصصی برای حل مشکلات و تشویق برای بهبود و رشد  ، با کسب و کارها و مشاغل مختلف برای بهبود عملکرد و ایجاد بهره وری وراندمان بالاتر در سازمانشان کار می کنند. آنها در طیف گسترده ای از فعالیت های سازمان ها، از جمله تدوین استراتژی کسب و کار ، امور مالی ، منابع انسانی ، بازاریابی و فروش، تدوین و بازبینی فرآیندها و… کار می کنند. این فقط شامل شرکت های خصوصی نیست – بسیاری از موسسات دولتی از مشاوره مدیریت برای بهبود شیوه ها و کارایی خود استفاده می کنند.

بصورت اصولی و اساسی کار مشاوره مدیریت این است که ازطریق ممیزی رویه های جاری سازمان ، ارائه توصیه هایی برای بهبود عملکرد و یا ارائه یک برنامه عملیاتی راهکارهایی را به کارفرمای خود ارائه دهد ، که این می تواند در مورد یک موضوع و پروژه خاص و تخصصی به مدیر ارشد سازمان انجام شود و یا  می تواند بصورت گسترده تر در مورد ساختار کلی و یا عملکرد کلی شرکت صورت گیرد.

چرا مشاغل از مشاوره مدیریت استفاده می کنند؟

مشاور مدیریت غالباً جای خالی مهارت (تخصص ) های یک کسب و کار را پر خواهد کرد. که می تواند بسیار ارزان تر از استخدام افراد جدید یا حتی یک تیم برای مدیریت یک پروژه یا فعالیت باشد.

یک مشاور احتمالاً در زمینه خاصی تخصص دارد که ممکن است در یک سازمان بصورت داخلی وجود نداشته باشد. به علاوه ، آنها می توانند بر روی پروژه در دست انجام خودشان تمرکز کنند بدون اینکه مجموعه شما از کار روزمره کسب و کار خود منحرف شود. مشاور مدیریت با توجه به تجربه کاری با تعداد بیشتر و سازمان های بزرگ می توانند راهکارهای عملی بهبود دهنده مناسبی را پیشنهاد و اجرایی کنند در صورتیکه سایر افراد داخل یک مجموعه فقط ممکن است بتوانند در یک حوزه تخصصی و بدون تجربه در سایر امور فعالیت نمایند.

کار مشاوره مدیریت نوعی از خدمات مشاوره است که با هدف بهبود عملکرد مدیریتی، مورد استفاده سازمان‌ها قرار می‌گیرد. مشاور مدیریت اغلب راه‌های بهبود کارایی سازمان را ارزیابی کرده و بهترین گزینه و راه حل را انتخاب و به مدیران ارشد سازمان ها پیشنهاد می‌کند.

کار مشاور مدیریت چیست ؟ مشاوران مدیریت متخصصانی هستند که برای حل مشکلات پیچیده ، تدوین استراتژی های بسیار ارزشمند و بهبود سلامت مالی و عملیاتی سازمان مشتریان خود آموزش دیده اند. … اکثر شرکت ها برای بینش صنعت ، توانایی حل مسئله و بی طرفی منطقی خود مشاوران مدیریت را استخدام می کنند.

مشاوره مدیریت عملی است که به سازمانها برای بهبود عملکرد خود کمک می کند  مشاوره ها ممکن است کمک به مدیریت تغییر سازمان ، توسعه مهارت های مربیگری ، تجزیه و تحلیل فرآیند ، اجرای فن آوری ، توسعه استراتژی یا خدمات بهبود عملیاتی را در تمامی زمینه های کاری سازمان ارائه دهند.

مراحل انجام یک پروژه توسط مشاور مدیریت

  از آنجا که یک مشاور مدیریت معمولاً در مورد یک موضوع خاص مشاوره می دهد ، کار یک مشاور استراتژی شامل تجزیه و تحلیل داده های زیادی است. یک پروژه معمولاً به شرح زیر انجام می شود: تعریف مسئله – ما برای حل چه مشکلی تلاش می کنیم؟ رویکرد – چگونه می خواهیم این مشکل را بررسی کنیم؟ جمع آوری داده ها – در مورد این مسئله هرچه در توان داریم بیابید تجزیه و تحلیل داده ها – داده های ما چه چیزی را نشان می دهد؟ مشاوره – با توجه به اطلاعات و تخصص ما بهترین راه حل چیست؟ اجرا – بر اساس توصیه ها ، تغییر مثبت را اعمال کنید

نکته ی مهمی که باید در این زمینه بدانید این است که اگر شما هم به دنبال استخدام فردی به عنوان مشاور مدیریت هستید، باید به این فرد در زمینه حل مشکلات خود اعتماد کنید. شاید تصور کنید که میتوانید نکاتی را از قلم بیندازید و در نهایت این فرد هم می تواند بدون دانستن تمامی آنچه که باید مشکلات شرکت شما را حل کند و اقدام به سوددهی بیشتر شما کند اما اینطور نیست. فردی که به عنوان مشاور مدیریت به شما کمک می کند قادر نخواهد بود که بدون اطلاع از تمامی اطلاعات از سمت شما اقدام به حل این مشکلات و بهبود وضعیت شرکت شما داشته باشد پس به مشاور مدیریت اعتماد کنید!

مشاور مدیریت چه کمکی به ما می کند؟

بسیاری از سازمان ها دارای مشکلات بسایر بزرگی هستند که یا نمی دانند مشکل دارند و یا نمی دانند که راه حل مشکلشان چیست ؟ همانگونه که یک متهم برای احقاق حقوق خود می تواند از یک وکیل برای حقوق خود استفاده کند یک شرکت نیز می تواند برای رفع مشکلات خود از یک فرآیند مشاوره مدیریت استفاده نماید. شما تصور کنید در بسیاری از مجموعه های ما هنوز نمودار سازمانی وجود ندارد و سازمان ها بصورت سنتی و مانند یک مغازه مدیریت می شوند ، یا درنظر بگیرید که هنوز روش های تولیدی در بسیاری از شرکت ها بهینه و تجاری سازی واقعی نگردیده است و صرفا تجهیزات مدرن صنعتی برای سازمان خریداری و مورد استفاده قرار می گیرد.
همانگونه که یک روستا پس از بزرگ شدن نیازمند قوانین جدید و تبدیل شدن به یک شهر و دارابودن شرایط یک شهر است یک سازمان نیز همراه با رشد فیزیکی و بهره مندی از تجهیزات مدرن و بروز نیازمند برقراری یک سیستم مدیریتی مناسب جهت بهره مهندی از شرایط بهینه می باشد.
در طول نزدیک به دو دهه فعالیت در سازمان های بزرگ و کوچک خصوصی و دولتی در نقاط مختلف با مواردی روبرو بوده ام که جالب توجه بوده است . در موردی عجیب دیدم که یکی از کارگرهای یک پروژه عمرانی بعد از دریافت کفش کار با دستگاه HILTI کفش را در حالیکه در پای خود بود امتحان کرده بود و نتیجه ای فاجعه بار بهمراه داشت یا در یک کارخانه با فروش بسیار بالا و برند کاملا شناخته شده دیدم که کارفرما بدلیل عدم شناخت و توانایی در برنامه ریزی تولید از کارگران فصلی و بصورت روزمزد برای تولید معمول خود استفاده می کند در یک مورد نادر دیدم در یک کارخانه با تجهیزات پرس ضربه ای! برای افزایش راندمان در سالن تولید موزیک های مورد علاقه ما ایرانیان پخش می شد و طبیعی است که نتایج انسانی مناسبی را بهمراه نداشت .
در بسیاری از موارد شرکتها می توانند از یک مشاور مدیریت با تجربه بدون ایجاد تعهد برای خود بصورت موردی برای بهره برداری بهینه از فعالیت هایشان استفاده نمایند .
کارکرد یک مشاور مدیریت می تواند در حوزه هایی مانند عارضه یابی ، استانداردسازی ، سازماندهی نیروی انسانی ، افزایش بهره وری و سوددهی ، بازاریابی و فروش و …باشد .
در به خدمت گرفتن مشاور مدیریت باید در نظر داشت که سوابق کاری ، تجربیات و تاییدیه ها برای ارزیابی شرایط و توانمندی های مشاور بسیار مفید و ضروری هستند.

مشاوره مدیریت :

یکی از حوزه های فعالیتی مشاوره مدیریت شناسائی و تعریف درست ماموریت و رسالت یک سازمان است. هر سازمانی با یک ماموریت مشخص از قبل تعریف شده شکل می گیرد برخی از سازمان ها بمرور زمان ایده اولیه تشکیل خود را بدلایل مختلف بدست فراموشی می سپارند و وارد حوزه های فعالیتی دیگری می شوند . این مورد در بسیاری از سازمان ها ممکن است باعث پیشرفت کاری و مالی و در بسیاری دیگر ممکن است باعث افول و نابودی شرکت گردد.

یک سازمان باید از ابتدا برای آینده کاری و بقاء خود برنامه ریزی نماید.یک مشاور مدیریت چه در ابتدای تشکیل یک سازمان چه سایر مقاطع خواهد توانست به سازمان ها کمک کند تا تعریف درستی از مجموعه خود داشته باشند .

بهره گیری از مدل کسب و کار مناسب یکی از مواردی است که باید در زمان تشکیل یا عارضه یابی یک سازمان بدرستی تحلیل ، ارزیابی و تدوین شود تا یک نقشه راه برای آینده کاری سازمان ایجاد نماید.

امکان سنجی درست اولیه ، تعریف چشم انداز و ماموریت سازمان بهره گیری از ماتریس SWOT که نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدهای یک سازمان را فهرست و مورد تحلیل و ارزیابی قرار می دهد . تدوین یک طرح تجاری مناسب و کامل برای شناخت درست و دقیق از وضعیت موجود بازار ، میزان نیاز ، تعداد رقبا و… از مواردی است که می تواند استراتژی درستی را برای ایجاد و راهبری یک سازمان پیاده سازی نماید.

دیگران این مطلب را نیز خوانده اند:آمیخته بازاریابی یا Mixed marketing چیست ؟

نکاتی برای یک مدیر خوب بودن با کمک مشاوره مدیریت

چندین روش برای پیشرفت مهارت های مدیریتی شما وجود دارد ، از جمله:

 • برقراری ارتباط. برقراری ارتباط با تیم مهم است تا بتوانید نیازهای آنها را درک کنید ، پیشرفت آنها را ارزیابی کنید و به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنید.
 • مثبت فکر کنید. شما باید برای تیم خود مثالی برای الگو قرار دادن باشید . در تعاملات خود با تیم خود مثبت باشید تا آنها در برقراری ارتباط با شما احساس راحتی بیشتری کنند.
 • در صورت لزوم آموزش دهید. مهارت های تیم خود را ارزیابی کنید و ببینید آیا با آموزش می توانید در زمینه های مختلف پیشرفت کنید. همچنین آموزش به تیم شما کمک می کند مهارت های جدید را بیاموزد و رشد را تقویت کند.
 • همکاری. به عنوان یک مدیر ، شما باید در تفویض وظایف احساس راحتی کنید ، اما همچنین برای تحقق اهداف مشترک با تیم خود کار کنید. همکاری با تیم همچنین به شما امکان می دهد ببینید آیا می توانید برای کمک به تک تک هم تیمی ها یا کل تیم ، کاری انجام دهید.
 • تمرین. شاید بهترین راه برای به دست آوردن مهارت های جدید ، تمرین آنها در محیط مدیریت زندگی واقعی باشد. به دست آوردن تجربه در محل کار در این مهارت ها به شما در ارتقاء کارکنان کمک می کند. تمام تلاش خود را برای تیم خود انجام دهید ، به عنوان یک رهبر خدمت کنید و با تیم خود رفتار عادلانه ای داشته باشید.

مشاوره مدیریت چیست؟

شرکت فراکیفیت سیستم یکی از شرکت های مشاوره مدیریت است که با بهره گیری از تجربیات و تخصص خود در زمینه های مختلف آمادگی ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف از جمله عارضه یابی درونی سازمان ، تدوین ساختار سازمانی شناسایی شغل های مورد نیاز و رسم نمودار سازمان ، ترسیم مدل کسب و کار از جمله چرایی سازمان نحوه فروش ، نحوه تامین کالا ، نحوه بازارایابی و فروش ، روش های تامین کالا و تامین مالی ، ثبت طرح تجاری از جمله شناسایی رقبا وضعیت بازار و … را دارد.

افرادی که در حوزه ­ی مشاوره مدیریت فعالیت می کنند باید دارای به روز ترین دانش ها و تجربیات مدیریتی باشند.

شما به عنوان مدیریت یک کسب و کار احتمالا بار زیادی را بر روی شانه های خود احساس می کنید. نحوه مدیریت کسب و کار شما تعیین کننده اصلی موفقیت کاری شما می باشد است. پس در چنین شرایطی مشاوره مدیریت نقش مهمی در روند کاری شما ایفا می کند زیرا تعیین کننده ی مدیریت کارمندان شما، منابع مالی شرکت، نقشه راه کار تجاری، یا به طور کلی کارهای روزانه شما می باشد.

  به عنوان یک تعریف جامع مشاوره مدیریت عبارت است از ارائه ­ی خدماتی که به سازمان ها و کسب و کارها کمک می کند تا بوسیله ­ی دانش و تجربه ­ی مدیریتی در یک حوزه­ ی خاص، بهره وری را در زمینه های منابع انسانی، عملکردی، استراتژی سازمان و تولید و فروش افزایش دهند. افرادی که در حوزه­ ی مشاوره مدیریت فعالیت می کنند باید دارای به روز ترین دانش ها و تجربیات مدیریتی باشند و به سازمان ها کمک کنند تا با حل مسائل و مشکلات جاری بپردازند و شیوه هایی کارا برای پیشبرد امور اتخاذ کنند. این روش ها باید بر مبنای بهترین و جدیدترین مدل های به کار گرفته شده در سطح جهانی که قبلا در سازمان ها و کمپانی های موفق اتخاذ شده و به موفقیت منجر شده اند، باشد.

امروزه مشاوره مدیریت به عنوان یک حرفه­ ی مستقل معنا و مفهومی تازه یافته است و با رقابتی تر شدن بازار جهانی توجه به آن امری غیر قابل انکار است زیرا مشاوره مدیریت در واقع خدمتی از جنس راهنمایی و انتقال تجربه است که به صاحبان مشاغل کمک می کند تا فرصت های موجود در بازار را شناسایی و تحلیل کرده و با در نظر گرفتن یک سری نکات ایده های نو را در راستای اهداف تجاری خود پیاده سازی کنند. از این رو برای آشنایی بیشتر با مقوله ­ی  مشاوره مدیریت لازم است که با جنبه های مختلفی از این حرفه آشنا شوید. با ما همراه باشید:

وظایف مشاوره مدیریت چیست؟

 1. چنین مشاوری یک راهنمای کاری حرفه ای در دراز مدت است.
 2. مشاوره مدیریت نوعی عامل تغییر محسوب می شود. او باید همزمان با حل مشکلات راهکارهای عملی نیز برای حل و فصل آنها پیدا کند. این راهکارها معمولا باعث ایجاد تغییراتی در استراتژی سازمان و مسئولیت ها می گردد. باید توجه داشت که زمانی رهنمودهای مشاوره مدیریت می تواند تاثیرگذار واقع شود که راهکارهای ارائه شده توسط اعضای سازمان قابل درک باشد.
 3. مشاوره مدیریت باید در حوزه ­ی کاری مرتبط با سازمان متخصص باشد.
 4. مشاور باید قادر باشد که مهارت های مختلف را در راستای استراتژی های تعیین شده برای سازمان به مدیران و اعضای سازمان آموزش دهد.
 5. معمولا مشاوره مدیریت برای ایجاد بخش جدیدی در کسب و کار یا رونق شاخه ای مهم در سازمان به ایفای نقش می پردازد و روح نویی در سازمان ایجاد می کند.
 6. مشاور با ایجاد مطالعات، طرح های جدیدی را ارائه می کند و برای پیاده سازی تصمیمات تایید شده برنامه ریزی می کند.
 7. مشاور در طرح های پیشین ارائه شده در سازمان بازنگری می کند و در صورت نیاز آنها را بهبود می بخشد و به طور کلی در خط مشی ها، روش ها و ارتباطات سازمانی تاثیر می گذارد.
 8. مشاور ایده ها و روش های جدید مدیریتی را در سازمان ارائه می کند.
 9. او باید از بخش های مختلف سازمان بازدید نماید و  با مدیران رده های مختلف و اعضای سازمان گفت و گو و مصاحبه کند تا دید بهتری نسبت به ماهیت کاری سازمان به دست آورد.
همچنین بخوانید  یک تیم مشاوره بازاریابی و فروش در چه راستایی عمل می کند؟

10.  یک مشاوره مدیریت باید درمورد اطلاعات مالی سازمان که شامل درآمدها، هزینه ها، بدهی ها و دارایی های در دسترس است اطلاعات شفافی داشته باشد تا بتواند برای ارائه­ی طرح های مختلف یا پیشنهاد یک راه حل جهت برون یافت از وضعیت موجود تصمیم درستی بگیرد.

مشاوره مدیریت در واقع خدمتی از جنس راهنمایی و انتقال تجربه است.

چند نکته در مورد یک مشاوره مدیریت حرفه ای:

 • یک مشاور خوب همه­ ی تمرکز خود را برای انجام یک کار برجسته و مهم برای سازمان خود صرف می کند و تنها به اهداف مالی خود توجه ندارد.
 • او حتما با همکاران خود و سایر مشاوران در ارتباط است. (این روابط به پیشرفت کاری یک مشاور بسیار کمک می کند.)
 • یک مشاور باید همواره در حال یادگیری و مطالعه باشد و هیچگاه این پروسه را متوقف نکند. (یک مشاور باید از آخرین تکنولوژی ها و پیشرفت های موجود در حوزه کاری خود مطلع باشد)
 • یک مشاور باید در توسعه تجارت فعال باشد. (مهم نیست که شما به عنوان یک مشاور در زمینه فنی چقدر خوب هستید، شما باید در نوشتن پروپوزال، نوشتن مقاله، مشاوره بازاریابی و فروش، ارائه سخنرانی در کنفرانس ها یا برقراری تماس فعال باشید. صرف نظر از نوع مشاوره، برخی از مهارت ها در توسعه کسب و کار برای پیشرفت کاری ضروری است.)
 • یک مشاور باید حداقل یک فرد ریسک پذیر با درجه­ی متوسط باشد. (اگر درگیر یک مشغله ­ی کاری جدیدی هستید، در جایی که بیشترین مهارت های لازم را دارید، این ریسک را بپذیرید که می توانید مهارت های باقی مانده را توسعه دهید. همین اصل درمورد فرصت های شغلی جدیدی که در آن ممکن است همه­ی الزامات لازم برآورده نشود نیز صدق می کند.)
 • یک مشاور باید در هزینه ها و سرمایه گذاری های سازمان محتاط عمل کند. (مشاوره همواره این ریسک ذاتی را برای سازمان دارد که هزینه هایی را بر کسب و کار تحمیل کند.)

نتیجه گیری:

مشاوره مدیریت یک حرفه ­ی کاملا تخصصی است که در حوزه های مختلف مانند افزایش سودآوری سازمان و کاهش هزینه ها به یک کسب و کار کمک می کند. برخی از مشاوران به صورت رسمی در یک سازمان مشغول به فعالیت هستند اما بیشتر آنها به صورت مستقل با شرکت های مختلف قرارداد می بندند و همکاری می کنند.

منبع

https://www.quora.com/What-are-some-tips-for-an-aspiring-management-consultant

https://www.theguardian.com/careers/what-does-management-consultant-do

 

آیا شناختی از شغل مشاور مدیریت دارید؟

مشاور مدیریت یک حرفه است که شما در درجه اول نگران استراتژی ، ساختار ، مدیریت و عملکرد یک شرکت خواهید بود. نقش شما شناسایی گزینه هایی برای رشد یک سازمان و ارائه توصیه هایی برای تغییر و همچنین مشاوره در مورد منابع اضافی برای اجرای راه حل ها است.

انواع کارهایی که نیاز به مشاور مدیریت دارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

استراتژی کسب و کار

تجارت الکترونیکی

کنترل های مالی و مدیریتی

منابع انسانی

فناوری اطلاعات

بازار یابی

مدیریت زنجیره تأمین

مسئولیت های یک مشاور مدیریت:

به عنوان یک مشاور مدیریت ، شما باید:

تحقیق و جمع آوری داده ها را برای درک سازمان انجام دهید

تجزیه و تحلیل داده ها را انجام دهید

انجام مصاحبه با کارمندان،  مشتری مداری ، داشتن هدفمندی تیم مدیریت

گروه های متمرکز را اجرا کنید و کارگاه های آموزشی را تسهیل کنید

پیشنهادات و سخنرانیهای تجاری را آماده کنید

مسائل را شناسایی کرده و فرضیه ها و راه حل ها را شکل دهید

یافته ها و توصیه های خود را به مشتری ارائه دهید

توصیه ها یا راه حل ها را پیاده سازی کنید و اطمینان حاصل کنید که مشتری کمک های لازم را برای انجام آن انجام می دهد.

مدیریت پروژه ها و برنامه ها

هدایت و مدیریت افراد درون تیم ، از جمله تحلیلگران

برای آگاه نگه داشتن آنها از پیشرفت و تصمیم گیری های مرتبط با مشتری با انها ارتباط برقرار کنید

حقوق حدودی یک مشاور مدیریت:

شروع حقوق برای مشاوران می تواند در شرکت های بزرگ اروپایی با 25 تا 30 هزار پوند باشد. با این وجود ، مشاور های کوچکتر ممکن است سطح دستمزد کمتری را ارائه دهند و حقوق نیز بسته به محل ، نوع و اندازه مشاوره بسیار متفاوت است.

با حدود سه تا پنج سال تجربه ، مشاوران مدیریت می توانند تا  50 هزار پوند درآمد کسب کنند. در سطح ارشد ، با تجربه قابل توجهی ، می توان درآمد خود را تا 125000 پوند به دست آورد. این امر به ویژه در صورت موجود بودن طرح های سهم سودممکن است بیشتر شود. از مزایای دیگر این موارد می توان به کمک هزینه های ماشین ، بیمه درمانی خصوصی ، طرح های بازنشستگی ، بیمه عمر ، سالن های بدنسازی ، کوپن های مراقبت از کودک و وام های بلیط بدون بهره اشاره کرد. این بررسی ها در کشورهای اروپایی انجام شده است در ایران نیز با توجه به نوع مشاوره درآمد یک مشاور مدیریت تعیین می شود.

ساعات کاری یک مشاور مدیریت

کار مشاوره می تواند مطالبه کننده باشد و ساعات طولانی فراتر از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر را شامل شود ، اضافه کار نیز که باید برای پروژه های بزرگ انجام شوددر نظر گرفته می شود. با این وجود ، ساعات کاری شما به شرکت و نوع پروژه بستگی دارد.

شرکت ها با ارائه مزایای مناسب خانواده ، به عنوان مثال کار انعطاف پذیر ، کار پاره وقت ، کار در خانه و افزایش مرخصی زایمان ، به تعادل کار / زندگی توجه بیشتری می کنند. برخی از آنها مشاوره های  مختلف را در سایر نقشها یا خارج از شرکت تشویق می کنند. خوب کار آزاد نیز با تجربه قابل توجهی و تماس امکان پذیر است.

چه انتظاری بعد از انتخاب شغل مشاور مدیریت باید داشته باشم

مشاوره شامل سطح بالایی از مسئولیت و فشار است. استرس وجود دارد زیرا اهداف دشوار و کارهای های مهمی برای تحقق وجود خواهد داشت. مشاوران می توانند زمان قابل توجهی را در سفر بین سایت های مشتری در جهان سپری کنند. از آنجا که آنها باید گاهی دفاتر مشتری مستقر شوند ، اگر سایت محلی نباشد ، ممکن است زمان قابل توجهی از خانه دور شوند بسیاری از سازمانها در دفاتر خارج از کشور دارای خدمات مشاوره ای در سطح بین المللی هستند. این می تواند فرصتی برای مسافرت و کار در خارج از کشور را فراهم کند.

شرکت های مشاوره نسبت تعهد جدی هستند. ابتکاراتی از جمله هدفگیری در استخدام فارغ التحصیلان کارآمد ، شبکه های مربیگری داخلی و شبکه هایی برای حمایت از افراد گروههای تحت نمایندگی ایجاد شده است. خود اشتغالی گزینه ای است بعد از اینکه مدت طولانی را در یک موقعیت متعارف ، شرکتی ، با حقوق صرف کردید و دانش قابل توجهی در مورد بازار و یا صنعت کسب کردید می توانید به ان برسید.

صلاحیت های یک مشاور مدیریت

یک مشاور مدیریت فارغ التحصیلان هر رشته ای را می پذیرد ، اما مدرکی که از نظر عددی یا تحلیلی باشد می تواند برای برخی از شرکت ها مزیت بیشتری داشته باشد.

به ویژه ، موضوعات زیر مفید هستند:

کسب و کار

اقتصاد

مهندسی

دارایی، مالیه، سرمایه گذاری

ریاضیات

علوم پایه

برای حرفه ای بودن به عنوان مشاور مدیریت نیازی به مدرک تحصیلات تکمیلی ندارید ، اما می تواند برای کار شما مفید نیز باشد. به طور خاص ، کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی (MBA) توسط برخی از کارفرمایان ارزش دارد اما به هیچ وجه ضروری نیست. داشتن یک کارشناسی ارشد یا دکترا ممکن است به شما امکان ورود به این حرفه را در سطح بالاتری بدهد.

مهارت هایی که یک مشاور مدیریت باید داشته باشد

توانایی کار به عنوان بخشی از تیم

مهارتهای بین فردی و ارتباطی ، چه شفاهی و چه کتبی

خلاقیت و نوآوری

حل مسئله و توانایی برنامه ریزی استراتژیک

مهارت های تحلیلی

انعطاف پذیری

توانایی مقابله با فشار و چالش ها

آگاهی تجاری و درک محیط های تجاری.

تجربه کاری یک مشاور مدیریت

کارفرمایان غالباً به اندازه مدارک تحصیلی ، از تجربه و مهارتها ارزشمند می باشند ، بنابراین بدست آوردن تجربه کاری مرتبط قبل از ورود به این حرفه مفید است. همچنین کار نیمه وقت یا داوطلبانه ، این می تواند شامل فعالیت های فوق برنامه ای مانند عضویت در باشگاه ، کار تیمی در جامعه باشد که شامل مهارت های تیم سازی ، دانش تجاری یا مالی و دانش سازمانی باشد.

برخی از مقالات مرتبط را در زیر ببینید: