گاو ارغوانی ست گودین (Seth Godin) مدرس بازاریابی، به محصولی اشاره می کند که بسیار قابل توجه است و به طور خودکار در مورد آن صحبت می شود (و بنابراین فروشش به سرعت شروع می شود.)

به گفته ست گادین ، گاوها موجودات فوق العاده خسته کننده ای هستند. آخرین باری که گاو را دیدید کی بودید؟ گرچه گاو نژاد خوبی است ، اما هنوز یک حیوان خسته کننده است که به شما علاقه ای ندارد. مطمئناً به زودی آن را به خاطر نخواهید آورد و در مورد آن به دیگران نخواهید گفت اما …. “من امروز چنین گاو زیبایی را دیده ام که باورتان نمیشود و …” ، گاو بنفش برجسته است. ست گودین استدلال می کند که حتی اگر گاو از نژاد کوچکتری است ، مردم در مورد گاو ارغوانی صحبت می کنند (و این چنین گاوی قطعا فروش می رود).

واضح خواهد بود که ست گادین می خواهد شرکت ها و مدیران (بازاریابی) را تشویق کند تا خود را متمایز کرده و انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید : مشاوره فروش و بازاریابی

چگونه محصولی تولید کنیم که اندازه گاو ارغوانی قابل توجه است؟

چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که محصولی را تولید می کنید که به اندازه یک گاو بنفش قابل توجه است؟ ست گادین ده نکته را ارائه می دهد:

  • مشتریان خود را متمایز کنید. گروهی را که بیشترین پول را می پردازند و گروهی را که احتمالاً بیشترین تأثیر را بر مشتریان دیگر دارد (Sneezers) پیدا کنید. دریابید که برای توسعه ، چگونه باید تبلیغ کنید یا چگونه می توانید به هر یک از گروه ها پاداش دهید. بقیه رو نادیده بگیرید با مشتریانی که به عنوان مشتری نیاز دارید ملاقات کنید.
  • اگر بتوانید یک ویژه بازار (قسمت محدودی از یک بازار که حاشیه زیادی ندارد اما به هزینه زیادی هم برای بازاریابی نیازندارد ) جالب را مورد هدف قرار دهید (و تسخیر کنید) ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چرا محصولی را راه اندازی نمی کنید که با محصول فعلی شما رقابت کند ، اما به طور خاص بر این بازار محدود متمرکز باشد؟
  • دو تیم ایجاد کنید: سرمایه گذاران و شیردوستان. آنها را در ساختمان‌های مختلف قرار دهید. هنگامی که محصولی را از گروهی به گروه دیگر می آورید ، مراسم رسمی برگزار کنید. با هر دو جشن بگیرید و بگذارید مردم بچرخند.
  • آیا آدرس ایمیل 20٪ از مشتریان خود را دارید که دیوانه محصول شما هستند؟ اگر نه ، آنها را جمع آوری کنید. اگر قصد دارید این کار را انجام دهید ، چه روش فوق العاده ای می توانید برای این مشتریان ایجاد کنید تا بانک ایمیلی درست کنید ؟
  • قابل توجه بودن همیشه این نیست که بزرگترین دستگاه را در کارخانه خود داشته باشید. ممکن است نحوه پاسخگویی به تلفن ، معرفی مارک جدید یا تنظیم قیمت نرم افزار شما باشد. عادت کردن به انجام کارهای ناشناخته در هر زمان که فرصتی دست می دهد ، بهترین راه برای کشف این است که چه چیزی کار می کند و چه چیزی نه (کدام روش جواب می دهد).
  • محدودیت ها را کشف کنید. اگر شما ارزان ترین ، سریع ترین ، کندترین ، گرمترین ، سردترین ، ساده ترین ، کارآمدترین ، سخت ترین ، منفورترین ، تقلید کننده ، بیگانه ، قدیمی ترین ، جدیدترین خلاصه” بهترین”یا ” بیشترین ” در یکی از موارد باشید! اگر محدودیتی وجود دارد ، باید آن را پیدا کنید (و آزمایش کنید).
  • کوچک فکر کنید. کوچکترین بازار ممکن را در نظر بگیرید و محصولی را توصیف کنید که مطمئناً این بازار را فتح می کند. حالا از آنجا بیشتر و بیشتر به آینده فکر کنید.
  • کاری را بیابید که در صنعت شما انجام نشده است و آن را شروع کنید. (تولید یک منوی خاص در رستوران ، فروش سازمانی با ایده ای جدید و نوآورانه یا هر چیز دیگری )
  • متاسفانه تقریباً هر کاری که شما انجام می دهید بدون دلیل خاص و منطقی انجام می شود! تقریباً هر کاری که انجام می دهید باید با دوری از کندی و آهسته کارکردن باشد.
  • اگر حقیقت را در شرکت و با مشتریان خود به سادگی بیان کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.