تجزیه و تحلیل SWOT یکی از مدل های مدیریت است که در بسته استاندارد هر دوره بازاریابی گنجانده شده است. SWOT مخفف عبارت:

 • نقاط قوت
 • نقاط ضعف
 • فرصت ها
 • تهدیدها

می توانید از تجزیه و تحلیل SWOT به روش های مختلف استفاده کنید. نمونه هایی از تجزیه و تحلیل SWOT:

 • شرکت – کل عملیات تجاری را در مقایسه با رقبا تجزیه و تحلیل کنید
 • دپارتمان – تجزیه و تحلیل در برابر سایر بخشها یا رقبا
 • خدمات – خدمات خود را در رابطه با رقبا تجزیه و تحلیل کنید
 • محصول – محصول خود را در رابطه با رقبا تجزیه و تحلیل کنید
 • شخصی – رفتار خود (حرفه ای) خود را نسبت به دیگران تجزیه و تحلیل کنید

ماتریس رویارویی

ایجاد ماتریس تقابل – ماتریس رویارویی روشی است که پس از انجام تحلیل SWOT از آن استفاده می کنید. در تجزیه و تحلیل SWOT ، شما فرصت ها ، تهدیدها ، نقاط قوت و ضعف را مشخص کرده اید. در ماتریس رویارویی ، این نتیجه گیری ها را با یکدیگر مقایسه خواهید کرد. ماتریس رویارویی گامی بین تجزیه و تحلیل SWOT و ایجاد یک استراتژی است.

در این مقاله ، ما نمونه هایی از نحوه انجام ماتریس تقابل را ارائه می دهیم و گام به گام نحوه ایجاد ماتریس رویارویی را توضیح می دهیم. ما همچنین توضیح می دهیم که چگونه می توانید نتیجه گیری کنید که می توانید از آن استراتژی تهیه کنید.

اگر می خواهید ماتریس رویارویی بسازید ، می توانید با این مثال خالی شروع کنید:

ماتریس رویارویی ایجاد کنید

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید ، تمام فرصت ها و تهدیدهای خود را بر روی محور افقی قرار می دهید. نقاط قوت و ضعف را در محور عمودی قرار می دهید. همه نتیجه گیری ها را در ماتریس قرار ندهید ، بلکه به هر نتیجه یک عدد بدهید. شما می توانید ماتریس را توسط یک نفر پر کنید ، اما اگر آن را توسط چند ذینفع پر کنید ، قوی تر می شود. این روش نیز بر این اساس استوار است. در ادامه ، اگر شما به تنهایی ماتریس رویارویی را تکمیل کنید ، روشهای جایگزین را توضیح می دهیم.

 • اگر می خواهید ماتریس رویارویی ایجاد کنید ، نباید فراموش کنید که فرصت ها و تهدیدها عوامل بیرونی هستند که نمی توانید بر آنها تأثیر بگذارید. نقاط قوت و ضعف داخلی شما می توانید.
 • برای هر فرصت خارجی و تهدید خارجی شما سه نمره (1 ، 2 و 3 امتیاز. در مجموع 6 امتیاز) خواهید داد.
 • شما در اولین فرصت نگاه می کنید و می بینید که کدام یک از نقاط قوت یا ضعف از همه مهمتر است ، به آن 3 می دهید. دومین مهمترین نقطه قوت یا ضعف شما یک 2. سومین فرصت مناسب 1 است.
 • سپس به فرصت شماره 2 بروید. این تمرین را تا زمانی که ماتریس را کامل نکرده اید ، تکرار کنید.

ماتریس رویارویی تکمیل شده برای یک نفر می تواند شبیه به این ایجاد ماتریس تقابل باشد: مثال کامل شده

ایجاد ماتریس مقابله با چندین نفر

به احتمال زیاد شما تجزیه و تحلیل SWOT را با چندین ذینفع انجام داده اید ، به عنوان مثال در یک طوفان مغزی. سپس ناگفته نماند که همه ذینفعان باید ماتریس رویارویی را تکمیل کنند.

این روش برای این کار ایده آل است. در واقع ، این فقط ماتریس تقابل را قوی تر می کند. شما به سادگی می توانید از افراد مختلف بخواهید که آن را پر کنند و سپس همه نمرات را جمع کنید. از آنجا که داده های بیشتری دارید ، برندگان واضح تری پیدا می کنید.

در زیر ببینید که ماتریس رویارویی تکمیل شده اگر توسط چهار نفر پر شده باشد ، چگونه به نظر می رسد. شما شش امتیاز ندارید ، بلکه 24 امتیاز در هر فرصت یا تهدید دارید: ایجاد ماتریس تقابل: ماتریس تکمیل شده

ایجاد ماتریس تقابل: روشهای جایگزین

روشی که در آن هر فرد فقط می تواند 6 امتیاز در هر فرصت یا تهدید بدهد ، زمانی عالی است که چند ذی نفع ماتریس رویارویی را پر کنند. با این حال ، عیب آن این است که اگر فقط یک نفر آن را تکمیل کند ، نمرات به طور مساوی توزیع می شوند. چند راه حل وجود دارد که باعث می شود برندگان مشخصی داشته باشید. اولین راه حل این است که شما مقیاس بزرگتری را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، ممکن است نمره ای بین 0 تا 5 بدهید و حداکثر تعداد امتیاز در فرصت یا تهدید را در اختیار نداشته باشید.

احتمال دوم این است که شما در هر فرصت یا تهدید یک عامل وزنی دارید. برای این امر نیز عاقلانه است که ذینفعان ضریب وزن را تعیین کنند. برای مثال ، مهمترین سه مورد را اینجا انتخاب کنید و ضریب وزنی 4 ، 3 یا 2 به آن بدهید.

بیشتر بخوانید : مشاوره فروش و بازاریابی

تجزیه و تحلیل نتایج ماتریس تقابل

ناگفته نماند که ابتدا باید نقاط قوت و ضعف با بالاترین امتیاز را بررسی و به اقدامات یا استراتژی تبدیل کرد!

 • تهدیدها و ضعف ها (کادر سمت راست پایین) با نمرات بالا باید در اسرع وقت برطرف شود. به عنوان یک شرکت ، شما در جایی فعالیت می کنید که تهدیدهای زیادی وجود دارد ، و در آن خیلی خوب عمل نمی کنید. شاید عاقلانه باشد که به هیچ وجه در این مورد شرکت نکنید.
 • شما باید از نقاط قوت و تهدیدها (کادر بالا سمت راست) با نمرات بالا دفاع کنید و از خود بپرسید که آیا می توانید از نقاط قوت خود برای از بین بردن تهدیدها استفاده کنید.
 • باید نقاط ضعف و فرصت ها (کادر پایین سمت چپ) را با نمرات بالا بهبود بخشید. این امر مستلزم سرمایه گذاری است. باید از خود بپرسید آیا سرمایه گذاری ارزشش را دارد یا خیر.
 • شما باید روی نقاط قوت و فرصتها (جعبه بالا سمت چپ) با نمرات بالا سرمایه گذاری کنید تا بیشترین بهره را ببرید.

از این نظر ، تجزیه و تحلیل ماتریس رویارویی بسیار شبیه ماتریس BCG است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.