هرم مازلو یا هرم نیاز مازلو ، نظریه ای است که می تواند برای توضیح نیازهای مصرف کننده مورد استفاده قرار گیرد. این نظریه بر این ایده استوار است که هر فردی ابتدا نیازهای اساسی خاصی دارد. تنها در صورت برآوردن اولین نیازها ، مصرف کننده ، نیاز یا فضایی برای تحقق مرحله بعدی خواهد داشت.

از آنجا که مدل مزلو به شکل هرم است ، این نظریه هرم مازلو نامیده می شود.

هرم مازلو دارای 5 فاز است ، ما توضیح و چند مثال در هر فاز ارائه می دهیم:

  • اولین نیاز اساسی مانند غذا ، هوا و آب – مازلو این را نیازهای فیزیولوژیکی یا نیازهای بیولوژیکی اولیه می نامد.
  • مرحله دوم در هرم نیازهای مازلو ، امنیت اجتماعی است. این شامل مواردی مانند ایمنی و امنیت است.
  • مازلو مرحله سوم را تماس اجتماعی ، دوستی و عشق می گوید.
  • مرحله چهارم شناخت قدردانی و عزت نفس است ، بنابراین مهم است دیگران چگونه در مورد شما فکر می کنند.
  • مرحله نهایی خودسازی است .

توضیح و نمونه هایی از نیازهای فاز اول و اساسی برای هرم مزلو

اولین نیاز اساسی در هرم مازلو نیازهای اولیه بیولوژیکی (فیزیولوژیکی) است. در اینجا مازلو به نیازهای اساسی مانند آب ، غذا و اکسیژن اشاره می کند. اگر این نیازهای اساسی به سختی در دسترس باشد ، همانطور که اغلب در جهان سوم اتفاق می افتد ، در این صورت مصرف کننده در سایر مراحل هرم به چیزی نیاز ندارد.

توضیح و نمونه هایی از مرحله دوم هرم مازلو

مرحله دوم در هرم مازلو نیز یک نیاز اساسی است ، یعنی امنیت وجود در قالب ایمنی و امنیت. اگر سطح زندگی در یک کشور یا منطقه به اندازه ای بالا باشد که اکثر مردم بتوانند نیازهای اولیه خود را برآورده کنند ، گام بعدی تأمین امنیت و ایمنی است. بخش مهمی از ایمنی توسط یک خانه تضمین می شود.

در برخی فرهنگ ها ، مصرف کنندگان باید خودشان به این مسئله رسیدگی کنند ، برای مثال با ساختن خانه ، مسلح کردن خود ، پس انداز یا بیمه. در فرهنگ های دیگر ، دولت (حداقل برای افراد ضعیف جامعه) بیشتر این مرحله را در هرم مزلو انجام خواهد داد.

به عنوان مثال ، در جهان سوم ، داشتن فرزند را می توان به عنوان تضمینی برای مراقبت از دوران سالمندی در نظر گرفت.

توضیح و مثال هرم فاز سوم مازلو

سومین نیاز اساسی در این هرم نیازهای اجتماعی است. اگر مصرف کننده به اندازه کافی غذا و نوشیدنی داشته باشد و از اطمینان و ایمنی اولیه برخوردار باشد ، مازلو معتقد است که نیاز بعدی تماس اجتماعی یا عشق و دوستی خواهد بود. این مرحله همچنین به عنوان مرحله همبستگی نامیده می شود.

توضیح و مثال‌هایی از چهارمین نیاز اساسی برای هرم مازلو

چهارمین نیاز در هرم مازلو قدردانی و تشخیص است که به شما احترام می گذارد. این نظریه این است که اگر یک مصرف کننده دوستی و / یا محبت داشته باشد ، به اندازه کافی غذا بخورد و ایمنی کافی داشته باشد ، در این صورت این فرصت را خواهد داشت که عزت و اعتماد بنفس خود را دنبال کند. در این مرحله از هرم مازلو ، بنابراین مصرف کننده فضای کافی برای اطمینان از پذیرش گروهی دارد.

به عنوان مثال ، این تنها در صورتی امکان پذیر است که وقت آزاد کافی برای حفظ دوستی داشته باشید.

توضیح و مثال‌هایی از پنجمین نیاز اساسی برای هرم مازلو

پنجمین و بالاترین مرحله در هرم مازلو خودسازی است. این بدان معناست که شما زمان و پول کافی برای توسعه خود به عنوان یک فرد دارید.

مثالی از نحوه انجام این کار با مطالعه یا مطالعه چیزی. با این حال ، اکثر مصرف کنندگان به احتمال زیاد سعی می کنند با پوشیدن لباس های شیک یا رانندگی با یک نوع ماشین خاص ، قدردانی و عزت نفس خود را به دست آورند.

بیشتر بخوانید : مشاوره بازاریابی و فروش

توضیحات ابزار هرم مازلو

دقیقاً با هرم مازلو چه کاری می توانید انجام دهید؟

در اصل ، هرم مازلو یک مدل جامعه شناختی است ، اما همانطور که در توضیح و مثالهای بالا مشاهده می کنید ، این نظریه توسط اقتصاددانان نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. توضیح نیازها برای بازاریابان ، کارشناسان تجارت و اقتصاددانان مفید است که آنها را در نظر بگیرند. این نظریه البته بسیار سیاه و سفید است. شما به زودی به جهان سوم فکر می کنید که در آن برخی نیازهای اساسی وجود ندارد.

با این وجود ، به عنوان مثال ، در مواقع بحرانی ، هرم مازلو را می توان به خوبی توضیح داد که اعتماد مصرف کننده در حال کاهش است زیرا ، برای مثال ، مصرف کنندگان از از دست دادن شغل خود می ترسند (قطعیت: مرحله دوم هرم مازلو). اگر مصرف کننده از اطمینان کمتری برخوردار باشد ، هزینه کمتری برای توسعه خود هزینه می کند.

همچنین می توانید تصور کنید که برخی از هزینه ها سریع تر لغو می شوند و بنابراین نسبت به سایر موارد حساس تر هستند. یک نیاز اساسی مانند غذا ممکن است کاهش یابد ، اما تقاضا هرگز به طور کامل از بین نمی رود. این در مورد برخی کالاهای لوکس متفاوت است. همین امر در مورد نیازهای اساسی مانند سایر موارد ، به عنوان مثال تعمیر جایگزین در مقایسه با یک ماشین اسپرت جدید ، صدق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.