تجزیه و تحلیل DESTEP مدلی است که اغلب هنگام تجزیه و تحلیل خارجی یک شرکت استفاده می شود. این مدل با عوامل اقتصاد کلان سروکار دارد. یک شرکت نمی تواند بر این امر تأثیر بگذارد ، اما می تواند برای عملیات تجاری مهم باشد.

کلمه DESTEP مخفف عبارت Demographic، Economic، Social-Cultural، Technological، Ecological and Politics است. هدف از تجزیه و تحلیل DESTEP پوشش مختصر همه این شش موضوع است. می توانید فرصت ها و تهدیدهای مربوط به هر مبحث را به طور مختصر مشخص کنید. می توانید مهمترین فرصت ها و تهدیدها را در تجزیه و تحلیل SWOT قرار دهید.

ما در اینجا شش قسمت تجزیه و تحلیل DESTEP را به طور مختصر بحث می کنیم.

عوامل جمعیت شناختی در تجزیه و تحلیل DESTEP

عوامل جمعیتی البته برای عملیات تجاری بسیار مهم هستند. در این بخش از تجزیه و تحلیل DESTEP شما نگاه می کنید که بازار چقدر بزرگ و به طور بالقوه جالب است. مواردی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • چند نفر در آنجا زندگی می کنند (جمعیت)
 • ساختار سنی چیست
 • متوسط ​​درآمد چقدر است
 • درآمد یکبار مصرف چقدر است (افراد می توانند درآمد زیادی داشته باشند ، اما چقدر مالیات باید بپردازند)

البته شما این عوامل این بخش از تجزیه و تحلیل DESTEP را در مقابل شرکت خود در نظر خواهید گرفت و ببینید که گروه هدف بالقوه شما چقدر بزرگ است. شما همچنین بررسی می کنید که آیا فرصت هایی وجود دارد ، به عنوان مثال درآمد متوسط ​​بالا (یا اگر می خواهید تخفیفی در بازار قرار دهید) یا تهدیدی مانند کاهش جمعیت به دلیل افزایش سن.

عوامل اقتصادی در تحلیل DESTEP

با استفاده از عوامل اقتصادی در تحلیل DESTEP شما وضعیت اقتصاد کشور یا منطقه ای را که در حال تجزیه و تحلیل هستید مشاهده می کنید. البته شما به وضعیت کنونی اقتصاد نگاه می کنید ، اما باید به دنبال تهدیدها و فرصت های احتمالی نیز باشید ، بنابراین به نحوه عملکرد اقتصاد در گذشته نیز نگاه کنید.

 • آیا اقتصاد پررونق است یا پایین؟
 • تورم چیست؟
 • آیا بیکاری زیادی وجود دارد؟
 • بدهی دولت چیست؟
 • منابع اصلی درآمد کشور چیست؟

عوامل فرهنگی اجتماعی در تحلیل DESTEP

همه مصرف کنندگان یکسان نیستند. مصرف کنندگان نیز قدرت بیشتری پیدا می کنند. بنابراین بخشی از تجزیه و تحلیل DESTEP که در آن عوامل اجتماعی-فرهنگی بازار را مورد بررسی قرار می دهید ، اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

عوامل اجتماعی-فرهنگی که می توانید در آن به تجزیه و تحلیل DESTEP نگاه کنید عبارتند از:

 • ارزشها و استانداردهای قابل اعمال
 • سطح متوسط ​​تحصیلات
 • دین (و رعایت دقیق آن)
 • خرده فرهنگ ها
 • احساسات شوونیستی (ملی گرایی افراطی و نژاد پرستی )

به عنوان مثال ، برای یک مارک لباس ، می تواند بسیار مهم باشد که مردم به مد توجه داشته باشند. برای یک مارک آبجو ، دین می تواند عامل بسیار مهمی در نظر گرفته شود که ورود به بازار جالب است یا خیر. اگر شما به عنوان یک تازه وارد می خواهید با یک مارک ملی شناخته شده در یک کشور شوونیست قوی رقابت کنید ، ممکن است به عنوان یک شرکت با مشکل روبرو شوید.

بیشتر بخوانید: مشاوره مدیریت

عوامل تکنولوژیکی در تجزیه و تحلیل DESTEP

به عنوان مثال ، عوامل تکنولوژیکی در تحلیل DESTEP وضعیت زیرساخت های مخابراتی است. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک فروشگاه اینترنتی در کشوری راه اندازی کنید که دسترسی آنها به اینترنت بسیار کند است ، ممکن است این ایده خوبی نباشد. اگر می خواهید خدمات فناوری اطلاعات را برون سپاری کنید ، این نیز بخش مهمی است که باید در نظر بگیرید. زیرساخت تامین انرژی نیز عاملی برای تحقیقات جدی است.

همچنین بررسی خواهید کرد که آیا فناوری مورد نیاز برای شروع کسب و کار شما در این بازار وجود دارد یا خیر. بنابراین دانش در دسترس است ، به عنوان مثال ، تشخیص این که برای  راه اندازی یک کارخانه یا تمام دانش باید از خارج از کشور به دست آید.

علاوه بر این ، عاقلانه است که ببینیم این فناوری با چه سرعتی در حال توسعه است.

عوامل اکولوژیکی در تجزیه و تحلیل DESTEP

در این بخش از تجزیه و تحلیل DESTEP شما به عوامل محیطی که می توانند تأثیر مثبت یا منفی بر عملکردهای تجاری داشته باشند ، نگاه می کنید. برای گردشگری یا کشاورزی ، آب و هوای پایدار یا بلایای طبیعی بالقوه ، به عنوان مثال ، عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این نیز یک نکته مهم برای تجزیه و تحلیل DESTEP برای بیمه گر است.

علاوه بر این ، البته این مهم است که محصولی که می خواهید به بازار عرضه شود برای محیط زیست بسیار بد نباشد. اگر می خواهید یک کارخانه بزرگ راه اندازی کنید ، زیرساخت ها نیز باید وجود داشته باشند تا بتوانید زباله های خود را به روش صحیح پردازش کنید.

بیشتر بخوانید : مشاوره بازاریابی و فروش

عوامل سیاسی در تحلیل DESTEP

عوامل سیاسی آخرین ، اما مطمئناً مهمترین بخش تحلیل DESTEP نیستند. ابتدا باید ببینید آیا شرایط سیاسی پایدار است یا خیر. موارد دیگری که می توانید تجزیه و تحلیل کنید عبارتند از:

 • قوانین جاری (به عنوان مثال ، قوانین حفظ حریم خصوصی)
 • تغییرات در قانون که به عملیات تجاری مربوط می شود. به عنوان مثال ، از دست دادن کسر سود وام مسکن و تأثیری که این امر بر مثلا دارد را در نظر بگیرید. یک دلال
 • از دست دادن یارانه ها. چیزی که بسیاری از شرکت های فناوری تأثیر آن را احساس خواهند کرد

با این قسمت آخر شما همچنین تجزیه و تحلیل DESTEP را انجام می دهید ، شانس و تهدیدهای خود را ترسیم می کنید ، پس از آن می توانید از مهمترین یافته های خود نتیجه گیری کنید. همانطور که در بالا ذکر شد ، می توانید مهمترین فرصت ها و تهدیدها را از تجزیه و تحلیل DESTEP در تجزیه و تحلیل SWOT قرار دهید.

تجزیه و تحلیل DESTEP در مقابل برنامه های افزودنی PEST

DESTEP در واقع فرمت تجزیه و تحلیل PEST معروف است. تجزیه و تحلیل DESTEP از نظر اکولوژیکی و جمعیت شناختی توسعه یافته است. برخی از آنها L (قانونی) را اضافه می کنند ، اما در تحلیل DESTEP شما عموماً قوانین را تحت عنوان “سیاست” در نظر می گیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.