ماتریس مدل BCG Matrix یک مدل مدیریتی شناخته شده برای تجزیه و تحلیل سبد محصولات یک شرکت است. ‘BCG’ مخفف Boston Consulting Groupاست ، یک شرکت مشاور معروف که ماتریس BCG را در دهه 1970 توسعه داد.

اجزاء ماتریس BCG

ماتریس BCG شامل چهار جزء زیر است:

ستاره : Star

اصطلاح Star از ماتریس مشهور مشاوره بوستون یا ماتریس BCG گرفته شده است. ماتریس BCG مدلی است برای تجزیه و تحلیل سبد محصولات یا خدمات شرکت شما.

ستارگان این ماتریس ستاره های خدمات یا محصولات شما هستند. تقاضا برای این محصولات یا خدمات در حال افزایش است. بازار به سرعت در حال رشد است و حاشیه ها زیاد است. اینها محصولاتی هستند که شما به عنوان یک شرکت باید روی آنها سرمایه گذاری کنید تا اطمینان حاصل کنید که فروش حتی بیشتر می شود. بنابراین در بازاریابی و فروش سرمایه گذاری کنید! با ورود بیشتر محصولات به چرخه عمر محصول ، رشد تقاضا کاهش می یابد. سپس محصول به یک گاو شیرده تبدیل می شود. دو قسمت دیگر ماتریس BCG سگها و علامت سوال هستند.

گاو شیرده: Cash Cow

اصطلاح Cash Cow در بازاریابی استفاده می شود و از ماتریس BCG آمده است. گاوشیرده محصولات یا خدماتی هستند که رشد بازار آنها پایین است اما سهم بازار بالا است. بنابراین شانس کمی برای دستیابی به درآمد بیشتر با محصولات یا خدماتی که به عنوان گاوشیرده تعیین شده اند وجود دارد. نکته این است که با این محصولات یا خدمات سعی می کنید سود را بهینه کنید. با کاهش هزینه ها می توانید این کار را انجام دهید.

سگ : Dog

اصطلاح Dog در ماتریس BCG استفاده می شود. از سگ برای توصیف محصولات یا خدماتی استفاده می شود که شرکت می تواند با آنها خداحافظی کند. رشد کم است ، یا در حال کاهش است. حاشیه ها کم است. این ممکن است به این دلیل باشد که محصول یا خدمات در پایان چرخه عمر محصول است ، یا این که نبرد با رقابت شکست خورده است. سگ در واقع نام زننده ای است. چرا می خواهید با سگ خود خداحافظی کنید؟ من فکر می کنم در دهه 70 هنگامی که تجزیه و تحلیل BCG معرفی شد ، به آن متفاوت نگاه می شد ؛-)

علاوه بر Dogs ، ماتریس BCG همچنین شامل Stars ، Question Marks و Cash Cows است.

علامت سوال (همچنین به عنوان کودک مشکل دار شناخته می شود) Question Marks(Problem childs)

اصطلاح علامت سوال در ماتریس BCG برای واجد شرایط بودن خدمات یا محصولاتی استفاده می شود که مشخص نیست آیا آنها موفق خواهند شد یا خیر. این پتانسیل وجود دارد زیرا بازاری که محصول یا خدمات در آن قرار دارد به سرعت در حال رشد است.

تنها سوال این است که آیا این شرکت می تواند از پس رقابت برآید؟ سهم بازار “علامت سوال ” هنوز پایین است. اگر شرکت بتواند سهم بالایی از بازار را به دست آورد ، علامت سوال به یک ستاره تبدیل می شود. اصطلاح “کودک مشکل دار” گاهی به جای علامت سوال استفاده می شود. منظورشان یک چیز است. اگر ماتریس BCG ایجاد می کنید ، باید بین دو عبارت یکی را انتخاب کنید.

ماتریس BCG شامل چهار جزء است. علاوه بر علامت سوال ، شما سگ ، گاو شیرده و ستاره دارید.

در ماتریس BCG ، رشد بازار و سهم بازار محصولات (یا خدمات) یک شرکت با یکدیگر مقایسه می شود. این به یک شرکت اجازه می دهد تعیین کند که آیا باید در یک محصول سرمایه گذاری کند یا آیا باید سرمایه گذاری خود را از سر گرفته یا حتی محصول را به طور کامل متوقف کند. نمونه ماتریس BCG را در زیر مشاهده کنید:

ماتریس مدل BCG Matrix

گاوشیرده- مثال ماتریس BCG

گاوشیرده موجود در ماتریس BCG محصولاتی هستند که مدتی است در بازار هستند. آنها  مرحله به اصطلاح بلوغ چرخه عمر محصول را به پایان رسانیده اند. محصولی که می تواند در ماتریس BCG به عنوان گاو شیرده طبقه بندی شود ، به طور کلی سهم بالایی از بازار ، حاشیه سود معقول و رشد محدود یا کاهش جزئی دارد. هزینه ها کم است. هزینه های خط تولید تا حد زیادی جبران می شود و سرمایه گذاری محدودی در بازاریابی وجود دارد.

در مورد گاوهای شیرده مهم است که شما به عنوان یک شرکت سود را بهینه کنید. بنابراین بروید ببینید چگونه می توانید ، به عنوان مثال ، فرآیندها را بهینه کرده و هزینه ها را کاهش دهید. یک نمونه از محصولاتی که می توان آنها را به عنوان “گاو نقدی” طبقه بندی کرد ، لامپ کم مصرف فیلیپس و یا در نمونه داخلی آن خودروی پراید است.

ستارگان – مثال BCG Matrix

ستاره های ماتریس BCG محصولی در ابتدای چرخه عمر محصول هستند. رشد و سهم بازار بالاست. از آنجا که محصول در ابتدای چرخه عمر محصول است ، حاشیه سودها نیز معمولاً زیاد است. سرمایه گذاری زیادی در زمینه بازاریابی انجام شده است. داشتن یک ستاره برای یک شرکت مهم است. در اینجا می توانید پول زیادی به دست آورید.

به عنوان مثال ، برای به دست آوردن ستاره ، یک شرکت باید در توسعه محصول سرمایه گذاری کند. اگر یک ستاره به عنوان یک شرکت دارید ، استراتژی این محصول باید در جهت کسب حداکثر سهم بازار باشد. یک نمونه از محصولاتی که می توانند در ماتریس BCG به عنوان “ستاره” طبقه بندی شوند ، لامپ LED شرکت فیلیپس است.

بیشتر بخوانید : مدل های بازاریابی

سگها – مثال ماتریس BCG

سگهای موجود در ماتریس BCG محصولاتی هستند که در انتهای چرخه عمر محصول قرار دارند یا محصولاتی هستند که مجبور به رقابت با رقبا شده اند. حاشیه سود کم است ، سهم بازار پایین است و بازار به سختی رشد می کند یا حتی کوچک می شود. این شرکت دیگر در بازاریابی سرمایه گذاری نخواهد کرد. بسیاری از شرکت ها در این شرایط تصمیم خواهند گرفت که محصول را به هیچ وجه تولید نکنند. نمونه ای که می توان در ماتریس BCG به عنوان یک “سگ” در نظر گرفت ، تلویزیون پلاسما از برند فیلیپس است.

علامت سوال – مثال ماتریس BCG

علامت سوال در ماتریس BCG محصولاتی است که آینده آنها کاملاً قطعی نیست. رشد بازار بالا است ، اما سهم بازار پایین است. شرکت باید انتخاب کند: در بازاریابی سرمایه گذاری کند و سعی کند محصول را به “ستاره” تبدیل کند ، یا اجازه دهد محصول به سمت پایین تبدیل شود و یا به عبارت دیگر سرمایه گذاری را متوقف کرده و حتی محصول را در آینده متوقف کند.

استراتژی محصولاتی که به عنوان علامت سوال تعیین شده اند یا باید بر رشد (برای تبدیل محصول به ستاره) یا صرفه جویی در هزینه (برای تبدیل محصول به گاو شیرده) متمرکز باشد. نمونه ای که می تواند به عنوان “علامت سوال” در ماتریس BCG در نظر گرفته شود ، تبلت فیلیپس است در بازار خدمات ایران راه اندازی سایت های فروشگاهی مشابه دیجیکالا دارای علامت سوال است که در آن بازار بسیار سریع در حال رشد است ، اما برای به دست آوردن سهم بزرگی از بازار در این زمینه ، ثروت زیادی در بازاریابی لازم است. در توضیحات دیگر در مورد ماتریس BCG ، علامت سوال گاهی به عنوان “کودک مشکل دار” نامیده می شود.

بیشتر بخوانید : مشاوره مدیریت

ماتریس BCG ایجاد کنید

در زیر ما نموداری را نشان می دهیم که در آن سوالات درباره نحوه ساخت ماتریس BCG توضیح داده شده است.

STARS کدام محصولات یا خدمات سریع ترین رشد و بیشترین حاشیه سود را دارند؟ شما باید روی این محصولات تمرکز کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید. علامت های سوال کدام محصولات یا خدمات دارای پتانسیل بزرگ شدن هستند ، به عنوان مثال : بازار بسیار بزرگ است ، اما شما فقط سهم کمی از بازار دارید؟ شما باید انتخاب کنید: آیا سگ است یا ستاره؟
گاوهای شیرده :کدام محصولات یا خدمات گردش مالی خوبی را به صورت پایدار ایجاد می کنند؟ چگونه می توانید سود حاصل از این کار را بهینه کنید؟ سگها محصولات یا خدماتی که رشد نمی کنند یا کوچک می شوند و بازار نیز دیگر جالب نیست ، به عنوان مثال. به خاطر رقابت زیاد؟ باید جلوی این کار را بگیرید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.