مدل AIDA اولین بار در سال 1925 در کتاب نظریه های فروش توسط E.K. ارائه شد، اما تا به امروز هنوز هم همچنان موضوععی فوق العاده باقی مانده است.

AIDA مخفف مخفف عبارت:

  • توجه Attention
  • علاقه Interest
  • میل Desire
  • اقدام Action

مدل AIDA درباره تصمیم گیری مصرف کننده قبل از خرید محصول یا خدمات است.

اولین A از مدل AIDA

اولین A از مدل AIDA مخفف عبارت Attention است. اگر مصرف کننده نداند که محصول وجود دارد ، هرگز خریداری نمی شود. بنابراین مهم است که یک شرکت وجود محصول را اعلام کند. این امر معمولاً از طریق ارتباطات جمعی مانند تبلیغات در تلویزیون ، رادیو ، چاپ و غیره انجام می شود.

I از مدل AIDA

مدل I از AIDA مخفف Interest است. اولین ابراز علاقه مندی تحریک می گردد. خریدار بالقوه متوجه می شود که محصول یا خدمات ممکن است مفید باشد.

D از مدل AIDA

D از مدل AIDA مخفف Desire است. مصرف کننده از مزایای محصول مطلع می شود و می خواهد آن را بخرد. در این لحظه تصمیمات باید گرفته شود. به احتمال زیاد خریدار بالقوه ، یا محصول شما یا محصول رقیب را انتخاب می کند. مصرف کننده بر قیمت ها و ویژگی های مختلف محصول تمرکز می کند.

A دوم از مدل AIDA

دومین A از این مدل مخفف Action است. مصرف کننده تصمیم به خرید محصول گرفته است. اکنون ارائه دهنده باید اطمینان حاصل کند که محصول نیز به سرعت در دسترس است. مواردی که می تواند از خرید محصول شما اطمینان حاصل کند ، به عنوان مثال ، تبلیغات در فروشگاه ، فروش مستقیم یا به سادگی برجسته ترین قفسه در سوپرمارکت است.

در بازاریابی ، به روش هایی که از تشویق فروش مستقیم اطمینان حاصل شود “بازاریابی زیر خط” یا BTL  می گویند.

بیشتر بخوانید : مشاوره فروش و بازاریابی

مدل AIDA و قدرت تکرار

آنچه مدل AIDA عمدتا نشان می دهد این است که قدرت تبلیغات در تکرار آن است. این توهم است که فرض کنیم مصرف کننده بلافاصله پس از یکبار تبلیغ ، محصول را خریداری می کند. ارتباط جمعی می تواند به مارک تجاری (برندینگ) برسد ، اما با مواجه مصرف کننده با محصولات ما در زمان ها و مکان های مختلف ، شانس بیشتری برای خرید وی خواهیم داشت. آخرین A Action یک اقدام بسیار مهم است. همچنین با در دسترس قرار دادن محصول در مکانهای مختلف (Place در آمیخته بازاریابی 4P) اطمینان حاصل می کنید که مصرف کننده در واقع محصول شما را خریداری می کند.بازاریابی و فروش شخصی نیز می تواند آن را تقویت کند.

بر دنیای امروز برندهای شناخته شده ای همچون مرسدس بنز و سونی و … هم به بازاریابی نیاز دارند تا برندشان را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.