مشاوره مدیریت استراتژیک

مشاوره مدیریت استراتژیک

مشاوره مدیریت استراتژیک یکی از مواردی است که هر سازمانی به آن نیاز خواهد داشت بطور کلی منظور از مدیریت استراتژیک برنامه های کلان و کلی سازمان برای راهبرد سازمان خود می باشد که در مورد آن در زیر بصورت تکمیلی توضیح داده شده است .

استراتژی کسب و کار

تعریف: استراتژی کسب و کار را می توان به عنوان سیر عمل یا مجموعه تصمیماتی که به کارآفرینان در دستیابی به اهداف خاص تجاری کمک می کند ، تعریف  کرد. مشاوره مدیریت استراتژیک چارچوبی را برای شنایایی و اخذ تصمیمات مورد نظر در این مورد ایجاد خواهد کرد.

این چیزی نیست جز یک برنامه جامع که مدیریت یک شرکت برای تأمین موقعیت رقابتی در بازار ، ادامه فعالیت خود ، جلب رضایت مشتریان و دستیابی به اهداف مورد نظر در تجارت انجام می دهد.

در کسب و کار ، این طرح طرحی است از تصویر ، جهت و مقصد مورد نظر سازمان. این یک طرح از قصد و عمل شرکت است که با دقت برنامه ریزی شده و انعطاف پذیر با هدف طراحی شده است:

دستیابی به اثربخشی ،

درک و استفاده از فرصت ها ،

بسیج منابع ،

تضمین موقعیت مناسب ،

پاسخگویی به چالش ها و تهدیدها ،

هدایت تلاشها و رفتارها و

در دست گرفتن اوضاع.

استراتژی کسب و کار مجموعه ای از حرکات و اقدامات رقابتی است که تجارت برای جلب مشتری ، رقابت موفقیت آمیز ، تقویت عملکرد و دستیابی به اهداف سازمانی استفاده می کند. استراتژی تجارت ، مدیریت عالی را با یک چارچوب یکپارچه ، کشف ، تجزیه و تحلیل و بهره برداری از فرصت های مفید ، درک و مقابله با تهدیدات بالقوه ، استفاده بهینه از منابع و نقاط قوت ، مشخص می کند. ، برای مقابله با ضعف.

سطوح استراتژی کسب و کار

مشاور مدیریت استراتژیک به سازمان کمک می کند تا در هر سطحی و زمانی از جرای کار نسبت به تدوین یک برنامه دراز مدت کاری برای خود یک نقشه راه ایجاد نماید.

استراتژی سطح شرکتی:

استراتژی سطح شرکتی یک برنامه بلند مدت ، اقدام محور ، یکپارچه و جامع است که توسط مدیریت عالی تدوین شده است. این برای تعیین خطوط تجاری ، گسترش و رشد ، تصاحب و ادغام ، متنوع سازی ، ادغام ، مناطق جدید برای سرمایه گذاری و واگذاری و غیره استفاده می شود.

استراتژی در سطح شرکت

تعریف: استراتژی سطح شرکت به رویکرد یا برنامه بازی مدیریت عالی برای مدیریت و هدایت کل دغدغه های شرکت اشاره دارد. اینها بر اساس فضای کسب و کار و توانایی های داخلی شرکت است. همچنین به عنوان استراتژی بزرگ نامیده می شود.

این منعکس کننده ترکیب و الگوی حرکات تجاری ، اقدامات و اهداف پنهان در راستای منافع استراتژیک است ، با در نظر گرفتن بخشهای مختلف کسب و کار ، خطوط تولید ، گروه های مشتری ، فناوری ها و غیره

طبقه بندی استراتژیهای سطح شرکت

استراتژی های سطح شرکت ها به چهار بخش طبقه بندی می شوند:

مشاوره مدیریت، استراتژیک درتدوین، استراتژی سطوح و لایه های شرکت

استراتژی پایداری

ثبات یک هدف مهم تجاری است که برای دفاع از منافع و نقاط قوت موجود ، دنبال کردن اهداف کسب و کار ، ادامه فعالیت های موجود ، حفظ کارایی در عملیات و غیره مورد نیاز است.

در استراتژی ثبات ، بنگاه اقتصادی و بازارهای موجود محصولات خود را ادامه می دهد و همچنین با رضایت شرکت از رشد حاشیه ای ، سطح فعلی تلاش خود را حفظ می کند.

استراتژی توسعه

همچنین یک استراتژی رشد نامیده می شود ، در آن کسب و کار شرکت مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد تا ظرفیت و دامنه تجارت را افزایش دهد و به طور قابل توجهی سرمایه گذاری کلی در تجارت را افزایش دهد.

در استراتژی توسعه ، شرکت به دنبال رشد قابل توجهی است ، یا از تجارت موجود یا بازار محصول یا با ورود به یک تجارت جدید ، که ممکن است مربوط به تجارت موجود شرکت باشد یا نباشد. اساساً ، این شامل تنوع ، ترکیب و ادغام ، اتحاد استراتژیک و غیره است.

استراتژی تعدیل نیرو

این امر زمانی دنبال می شود که شرکت تصمیم دارد دامنه فعالیت یا فعالیت خود را کاهش دهد. در استراتژی تعدیل نیرو ، تعدادی از فعالیتهای تجاری مجدداً تعدیل می شوند (کاهش یا کاهش می یابند) تا بتوانند هزینه را به حداقل برسانند ، به عنوان پاسخی به بحران مالی شرکت. بعضی اوقات ، خود تجارت با فروش یا انحلال از بین می رود.

بنابراین ، مناطقی که مشکلی وجود دارد شناسایی شده و دلایل این مشکلات تشخیص داده می شود ، پس از آن اقدامات اصلاحی یا اصلاحی برای حل این مشکلات انجام می شود. بنابراین ، هنگامی که شرکت بر روی روشهای معکوس کردن روند نزول تمرکز می کند ، آن را یک استراتژی چرخش می نامند.

با این حال ، اگر سرمایه گذاری زیان ده یا بخشی از شرکت را رها کند یا عملکردهای انجام شده را به حداقل برساند ، به آن استراتژی واگذاری یا فروش می گویند. اگر هیچ کاری جواب نداد ، ممکن است شرکت تعطیلی را انتخاب کند ، این یک استراتژی انحلال است.

استراتژی ترکیبی

در این استراتژی ، شرکت هر یک یا هر سه استراتژی شرکتی را با هم ترکیب می کند تا نیازهای شرکت را برآورده کند. این شرکت ممکن است تصمیم بگیرد که برخی از زمینه های فعالیت را تثبیت کند در حالی که قسمت دیگر را گسترش داده و بقیه را با ضرر و زیان مواجه می کند.

تمرکز اصلی در استراتژی های سطح شرکت “هدایت” مدیران در مورد “نحوه مدیریت دامنه فعالیت های مختلف تجاری” و “نحوه استفاده بهینه از منابع شرکت (مواداولیه، پول ، نیروی انسانی ، ماشین آلات) و غیره است. در مورد فعالیتهای مختلف تجاری

استراتژی سطح کسب وکار: استراتژی هایی که مربوط به تجارت خاصی هستند به عنوان استراتژی در سطح کسب و کار شناخته می شوند. این توسط مدیران کل ، که ماموریت و چشم انداز را به استراتژی های مشخص تبدیل می کنند ، توسعه یافته است. این مانند طرح کلی ازکسب وکار است.

استراتژی در سطح تجارت

تعریف: استراتژیهای سطح کسب و کار به مجموعه حرکتها و اقداماتی گفته می شود که با هدف ارائه ارزش به مشتریان و ایجاد مزیت رقابتی ، با استفاده از صلاحیت های اصلی شرکت ، در بازار محصول یا خدمات منفرد انجام می شود. موقعیت شرکت را در رابطه با رقبا تعیین می کند.

مشاوره مدیریت استراتژیک در استراتژی های سطح تجارت عمدتاً مربوط به شرکت هایی است که دارای کسب و کارهای  متعدد هستند و هر کسب و کار به عنوان واحد تجارت استراتژیک (SBU) در نظر گرفته می شود.

این تعیین می کند که شرکت چگونه می خواهد در بازار هر خط تجارت ، به عنوان مثال SBU ، رقابت کند. علاوه بر این ، این موضوع بر چگونگی رقابت موفق شرکت در هر شغل تجاری و چگونگی مدیریت موثر منافع و عملیات یک واحد خاص متمرکز است.

بنابراین ، این استراتژی ها عملیاتی است كه توسط یك شركت برای هر یك از مشاغل یا SBU ها به صورت جداگانه انتخاب می شود و قصد دارد در بخشهای جداگانه ای از تجارت ، كه شركت در سبد سهام خود دارد ، به مزیت رقابتی دست یابد.

استراتژی سطح عملکردی: استراتژی سطح عملکردی توسط مدیران یا سرپرستان ردیف اول توسعه یافته است و شامل تصمیم گیری در سطح عملیاتی مربوط به مناطق عملیاتی خاص مانند بازاریابی ، تولید ، منابع انسانی ، تحقیق و توسعه ، امور مالی و غیره است.

مشاوره مدیریت استراتژیک در استراتژی سطح عملکردی

تعریف: استراتژی سطح عملکردی را می توان به عنوان استراتژی روزمره تعریف کرد که برای کمک به اجرای استراتژی های سطح شرکت ها و سطح کسب و کار تدوین شده است. این استراتژی ها طبق رهنمودهای ارائه شده توسط مدیریت سطح بالا ارائه می شوند.

استراتژی سطح عملکردی مربوط به تصمیم گیری در سطح عملیاتی است که تصمیمات تاکتیکی نامیده می شود ، برای حوزه های مختلف عملکردی مانند تولید ، بازاریابی فروش ، تحقیق و توسعه ، امور مالی ، پرسنل و غیره.

از آنجا که این تصمیمات در چارچوب استراتژی کسب و کار گرفته می شود ، استراتژیست ها جهت اجرای موفقیت آمیز ، جهت مدیریت و پیشنهادات مناسب به مدیران سطح عملکرد مربوط به برنامه ها و سیاست هایی که توسط تجارت انتخاب می شود ، ارائه می دهند.

نقش استراتژی عملکردی

این برنامه با ارائه اطلاعات مربوط به مدیریت فعالیت های تجاری ، به استراتژی کلی کسب و کار کمک می کند.

این روش نحوه عملکرد مدیران عملکردی را توضیح می دهد تا نتایج بهتری حاصل شود.

استراتژی عملکردی بیان می کند که چه کاری باید انجام شود ، چگونه انجام شود و چه زمانی باید انجام شود ، سطح عملکردی است که در نهایت به عنوان یک راهنما برای کارکنان عملکردی عمل می کند. و برای انجام این کار ، استراتژی ها باید به برنامه ها و سیاست های قابل دستیابی تقسیم شوند که همزمان با یکدیگر کار می کنند. از این رو ، مدیران عملکردی می توانند استراتژی را اجرا کنند.

مناطق عملکردی کسب و کار

چندین زمینه عملکردی کسب و کار وجود دارد که نیاز به تصمیم گیری استراتژیک دارند ، که در زیر بحث شده است:

استراتژی سطح عملکردی

استراتژی بازاریابی: بازاریابی شامل کلیه فعالیتهایی است که مربوط به شناسایی نیازهای مشتری و تلاش در جهت تأمین این نیازها با محصول و خدمات مورد نیاز آنها است ، در ازای بررسی. مهمترین قسمت یک استراتژی بازاریابی ، ترکیب بازاریابی است که شامل تمام مراحلی است که یک شرکت می تواند برای افزایش تقاضا برای محصول خود انجام دهد. این شامل محصول ، قیمت ، مکان ، تبلیغات ، افراد ، روند و شواهد فیزیکی است.

برای اجرای یک استراتژی بازاریابی ، اول از همه ، وضعیت شرکت با تجزیه و تحلیل SWOT کاملاً تحلیل می شود. این سه عنصر اصلی دارد ، یعنی برنامه ریزی ، اجرا و کنترل. مشاوره مدیریت استراتژیک در چارچوب این چرخه که می توان گزینه اقدام را نیز به آن اضافه نمود اقدام می نماید.

تعدادی از تکنیک های بازاریابی استراتژیک وجود دارد ، مانند بازاریابی اجتماعی ، بازاریابی تقویت شده ، بازاریابی مستقیم ، بازاریابی شخصی ، بازاریابی مکانی ، بازاریابی رابطه ای ، بازاریابی همزمان ، بازاریابی متمرکز ، بازاریابی خدمات ، بازاریابی افتراقی و بازاریابی از بازار.

استراتژی مالی: تمام زمینه های مدیریت مالی ، به عنوان مثال برنامه ریزی ، به دست آوردن ، استفاده و کنترل منابع مالی شرکت تحت یک استراتژی مالی قرار دارند. این شامل جمع آوری سرمایه ، ایجاد بودجه ، منابع و کاربرد وجوه ، سرمایه گذاری های انجام شده ، دارایی های خریداری شده ، مدیریت سرمایه در گردش ، پرداخت سود سهام ، محاسبه ارزش خالص تجارت و غیره است.

استراتژی منابع انسانی: استراتژی منابع انسانی نحوه کار یک سازمان برای پیشرفت کارمندان را در بر می گیرد و فرصت ها و شرایط کاری را برای آنها فراهم می کند تا آنها نیز به سازمان کمک کنند. این همچنین به معنای انتخاب بهترین کارمند برای انجام یک کار یا کار خاص است. این کلیه فعالیت های منابع انسانی مانند استخدام ، توسعه ، انگیزه ، نگهداری کارمندان و روابط صنعتی را استراتژی می کند.

استراتژی تولید: استراتژی تولید یک شرکت بر سیستم تولید کلی ، برنامه ریزی و کنترل عملیاتی ، تدارکات و مدیریت زنجیره تامین متمرکز است. هدف اصلی استراتژی تولید افزایش کیفیت ، افزایش مقدار و کاهش هزینه کلی تولید است.

استراتژی تحقیق و توسعه: استراتژی تحقیق و توسعه بر نوآوری و توسعه محصولات جدید و بهبود کالای قدیمی متمرکز است ، به طوری که یک استراتژی موثر اجرا می شود و بازار را هدایت می کند. توسعه محصول ، متنوع سازی متحدالمرکز و نفوذ در بازار از جمله استراتژی های تجاری است که نیاز به معرفی محصولات جدید و تغییرات چشمگیر در محصول قدیمی دارد.

برای اجرای استراتژی ها ، سه رویکرد تحقیق و توسعه وجود دارد:

اولین شرکتی باشد که یک محصول جدید فناوری را به بازار عرضه می کند.

تا پیرو نوآور یک محصول موفق باشید.

تولید کننده کم هزینه محصولات باشد.

استراتژی های سطح عملکردی بر تعیین متخصصان و ترکیب فعالیت ها در منطقه عملکردی متمرکز هستند.

در کسب و کار ، همیشه به چندین استراتژی در سطوح مختلف نیاز است زیرا یک استراتژی نه تنها ناکافی بلکه نا مناسب نیز است. بنابراین ، یک ساختار تجاری معمول همیشه دارای سه سطح است.

ماهیت استراتژی تجارت

استراتژی کسب و کار ترکیبی از اقدامات پیشگیرانه از طرف مدیریت ، به منظور ارتقاء جایگاه شرکت در بازار و عملکرد کلی و واکنش به پیشرفت های غیر منتظره و شرایط جدید بازار است.

بیشترین قسمت از استراتژی فعلی شرکت نتیجه اقدامات قبلی و رویکردهای تجاری است ، اما وقتی شرایط بازار به نوعی پیش بینی نشده باشد ، شرکت برای مقابله با شرایط غیرمترقبه به یک واکنش استراتژیک نیاز دارد. از این رو ، برای توسعه غیرقابل پیش بینی ، بخشی از استراتژی تجارت به عنوان یک پاسخ منطقی تدوین می شود.

با توجه به تجربیات و زمینه فعالیت و تنوع مشتریان در ارائه خدمات مشاوره ای انجام شده مشاوره مدیریت استراتژیک یکی از خدمات اصلی شرکت فراکیفیت سیستم از سال 1376 تاکنون بوده است . در این زمینه شرکت ها چه در بدو تاسیس و چه در زمان هایی در طول زمان حیات خود می توانند نسبت به بررسی و استفاده از خدمات مشاوره مدیریت استراتژیک استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.