روش های مختلفی وجود دارد که می توانید تحقیقات بازاریابی را انجام دهید و داده های مشتری را جمع آوری کنید ، اما لازم نیست فقط به یک روش تحقیق محدود شوید. چهار نوع متداول تکنیک های تحقیقات  بازاریابی شامل نظرسنجی ، مصاحبه ، گروه های متمرکز و مشاهده مشتری است.

4 روش تحقیق بازاریابی

1- نظرسنجی ها: بیشترین استفاده از آن

نظرسنجی ها از کاربران یک سوال کوتاه از سوالات باز یا بسته است که می تواند به صورت پرسشنامه روی کاغذ یا از طریق ایمیل ارائه شود. وقتی از 2000 متخصص مشتری تجربه در مورد رویکرد شرکتشان در خدمات تحقیققات بازار سوال کردیم ، ثابت شد که نظرسنجی ها معمول ترین روش تحقیق بازار است.

چه چیزی باعث محبوبیت نظرسنجی های آنلاین می شود؟

انجام آنها آسان و ارزان است و شما می توانید جمع آوری بسیاری از داده ها را به سرعت انجام دهید. بعلاوه ، تجزیه و تحلیل داده ها کاملاً ساده است ، حتی زمانی که مجبورید سوالات باز را تجزیه و تحلیل کنید که دسته بندی پاسخ آنها در ابتدا دشوار به نظر می رسد.

2- مصاحبه ها: بیشترین و دقیق ترین فهم از تحقیقات

مصاحبه ها مکالمات یک به یک با اعضای بازار هدف شما هستند. برای درک بیشتر وعمیق تر (ودرک بدون گفتن و کلام) هیچ چیز کار مصاحبه حضوری را نمی کند ، اما اگر یک جلسه حضوری ممکن نباشد ، کنفرانس ویدیویی گزینه دوم است.

صرف نظر از نحوه انجام آن ، هر نوع مصاحبه عمیق مزایای زیادی در درک بازار هدف و مشتریان شما به همراه خواهد داشت.

چه چیزی مصاحبه ها را قابل درک تر می کند؟

با صحبت مستقیم با یک مشتری ایده آل ، درک و تلقین بیشتری برای تجربه او کسب خواهید کرد و می توانید موضوعات مناسب تری را دنبال کنید که می تواند مقدار زیادی از احظات هیجان انگیز برای شما تولید کند!

بیشتر بخوانید : مدل های بازاریابی

3- گروه های کانونی(تمرکزی): خطرناک ترین نوع تحقیقات بازار

گروه های کانونی گروهی که با دقت دور هم جمع شده اند و برای بازار هدف شرکت مناسب هستند را می گویند. یک مجری آموزش دیده مکالمه پیرامون محصول ، تجربه کاربر و یا پیام بازاریابی و فروش را به منظور دستیابی به بینش عمیق تر انجام می دهد.

چه عواملی باعث خطرناک بودن گروه های کانونی می شود؟

اگر در زمینه تحقیقات بازاریابی تازه کار هستید ، توصیه نمی کنیم با گروه های کانونی شروع کنید. انجام صحیح آن گران است و اگر کوچکترین اشتباهی کیند، تحقیقات شما می تواند قربانی انواع خطاها شود. تعصب تسلط (وقتی مشارکت کننده ای نیرومند بر گروه تأثیر می گذارد) و تعصب به سبک تعدیل کننده (هنگامی که شخصیت های مختلف مجری های متفاوت نتایج متفاوتی را در یک مطالعه به وجود می آورند) دو روش از انحراف داده های گروه کانونی شما هستند.

4- مشاهده: قدرتمندترین ابزارتحقیقات بازار

در طول یک جلسه مشاهده مشتری ، در حالی که عملکرد یک کاربر ایده آل وقتی با محصولات خود شرکت (یا محصولات مشابه یک شرکت رقیب) مشغول است را مشاهده می کند شخصی از شرکت آن را یادداشت برداری می کند.

چه چیزی مشاهده را بسیار هوشمندانه و قدرتمند می کند؟

مشاهده “پرواز روی دیوار” یک گزینه عالی برای گروه های کانونی است. این نه تنها هزینه کمتری دارد ، بلکه خواهید دید که افراد در یک محیط طبیعی بدون تأثیر بر یکدیگر با محصول شما تعامل می کنند. تنها نکته منفی این است که شما نمی توانید وارد سر(یا فکر) آنها شوید تا بفهمید واقعا در مورد عملکرد محصول چه در سر آنها می گذرد، بنابراین مشاهده هیچ جایگزینی برای نظرسنجی ها و مصاحبه های مشتری نیست.

بیشتر بخوانید : مشاوره کسب و کار

5 سوال معمول در تحقیقات بازار

سوالات زیر به شما کمک می کند هنگام مصاحبه با تیم  مصرف کنندگان محصولات خود را در سطح عمیق تری بشناسید. البته آنها سوالات کلی هستند ، بنابراین نترسید که آنها را از خود بپرسید.

1-شما کی هستید و چه کاری انجام می دهید؟

اینکه شما چگونه این سوال را می پرسید و آنچه می خواهید بدانید بسته به مدل کسب و کار شما متفاوت خواهد بود (به عنوان مثال ، بازاریابی از کسب و کار به کسب و کار معمولاً بیشتر به حرفه شخص متمرکز است تا بازاریابی از طریق مشتری به مشتری).

برای شروع این یک سوال عالی است ، و به شما کمک می کند هر آنچه در مورد اطلاعات جمعیتی کاربر شما مرتبط است (سن ، نژاد ، جنسیت ، حرفه ، تحصیلات و غیره) را بفهمید ، اما همه بازار نیست. پژوهش. پرسش های دقیق تر و بهتر تر بعداً ارائه می شود.

2- روز شما چگونه است؟

این سوال به شما کمک می کند تا زندگی روزمره آنها و چالش های پیش روی آنها را درک کنید. این به شما کمک می کند تا نسبت به آنها همدلی کنید و ممکن است در مورد چیزی که مربوط به عادات خرید آنها است برخورد کنید.

3-آیا شما هرگز [نوع محصول / خدمات] را خریداری می کنید؟

این س‘ال “بله یا خیر” است. “بله” شما را به سوال بعدی سوق می دهد.

4- برای حل چه مشکلی تلاش می کردید یا برای رسیدن به چه هدفی تلاش می کردید؟

این سوال به آنچه در تلاشند به نتیجه برسند و چرا ممکن است مایل باشند هزینه را بپردازند ، راه حل شما است.

5- مرا به اولین روزی برگردانید که تصمیم گرفتید برای حل این نوع مشکلات یا رسیدن به این هدف اقدام به خرید کنید

این سوال طلایی است و از طرف آدل ریولا ، مدیر عامل موسسه خریدار پرسونا مطرح شده است. این به شما کمک می کند تا در ذهن کاربران خود قرار بگیرید و بفهمید که آنها در روزی که تصمیم گرفتند برای حل یک مشکل هزینه کنند ، به چه فکر می کردند.

اگر وقت خود را با این سوال می گذرانید ، و در جایی که منطقی است ، عمیق تر تحقیق می کنید ، باید بتوانید به تمام اطلاعات مربوطه که برای درک چشم انداز آنها نیاز دارید ، پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.