آمیخته بازاریابی یا Mixed marketing چیست ؟

آمیخته بازار یابی که قبلا با 4P (Product,Place,Promotion,price) شناخته می شد یکی از مواردی است که در مشاوره بازاریابی و فروش بسیار پرکاربرد و دارای فایده است . در زیر به شرح آمیخته بازاریابی می پردازیم با این توضیح که امروزه تبدیل به 7P(Physical evidence,People,process) تبدیل شده است :

محصول Product:

7P با “محصول” شروع می شود. این می تواند به یک محصول فیزیکی ، یک سرویس یا یک تجربه اشاره داشته باشد. اصولاً … هر چیزی که فروخته می شود.

بگذارید بپذیریم ، همه ما آنجا بوده ایم – شما یک کت از یک وب سایت عجیب و غریب خریداری می کنید که به نظر می رسد روی صفحه نمایش شگفت انگیز است ، اما وقتی به دستتان می رسد ، در مقایسه با چیزی که انتظارش را داشتید بسیار متفاوت است. در این شرایط چه می کنید؟ آیا آن را پس می فرستید و پولش را پس می گیرید ، شکایت آنلاین می کنید ، اندازه متفاوتی سفارش می دهید به این امید که مسئله همین باشد ، یا به سادگی این مورد جدید را در زندگی خود می پذیرید ، آن را به پشت کمد لباس خود فرو می کنید و وانمود می کنید که همه چیز خوب نیست .

در هر صورت ، این مورد غیر دقیق تبلیغ شده باعث دردسرهای بی مورد شما شده و هیچ احساس تحسین و شادی در شما ایجاد نکرده است. بنابراین مهم نیست که محصول یا خدمات شما چیست ، مهم است که خواسته های بازار را برآورده کرده و انتظارات مشتری را برآورده یا فراتر از آن بگذارد.

مکان Place:

“مکان” به معنای مکانی است که شما برای توزیع یا اجازه دسترسی به محصول یا خدمات خود انتخاب می کنید. این می تواند به هر چیزی از یک انبار یا یک فروشگاه در خیابان های بزرگ گرفته تا یک فروشگاه تجارت الکترونیکی یا یک سیستم عامل مبتنی بر ابر اشاره داشته باشد.

در نهایت ، مکانی که محل کار و یا شرکت های تجاری شما در آن قرار دارد باید مناسب برند شما و برای مخاطبان شما قابل دسترسی باشد. در نظر بگیرید که مشتریان شما به دنبال کالای شما (مجلات ، سایت های مقایسه قیمت) ، جایی که بیشتر اوقات خود را (سوپرمارکت ها ، فروشگاه های آنلاین ، فروشگاه های معمولی آجر و ملات) می گذرانند و ظرفیت فروش شما می شوند. شما همچنین باید نحوه و محل فروش رقبای خود را در نظر بگیرید.

مکان هایی که شما برای توزیع محصولات خود انتخاب می کنید می تواند توسط بسیاری از موارد ، مانند نوع محصول یا بودجه شما ، تعیین شود. اما ، در نهایت ، بهترین راه برای تعیین مکان مناسب برای فروش محصول خود شناخت واقعی مخاطبان است. خواسته ها ، نیازها و الزامات آنها.

قیمت Price:

هزینه محصول یا خدمات شما چقدر است؟ قیمتی که تعیین کرده اید باید منعکس کننده ارزش درک شده مشتری از محصول شما باشد و با بودجه شما ارتباط داشته باشد. اگر مشتری شما فکر می کند قیمت شما خیلی زیاد است ، شما با از دست دادن بازاری که در آن قرار دارد برای معامله به خطر می افتید ، اگر قیمت شما خیلی پایین است پس خطر از دست دادن آن سود مهم را دارید.

رمزگشایی از قیمت مناسب برای محصول شما ، که به احتمال زیاد هم به سود تجارت شما و هم به مشتری شما می انجامد ، به طور کلی توسط مشاغل از طریق تقسیم هوشمندانه بازار حاصل می شود. تقسیم بندی مخاطبان بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی ، جغرافیایی ، روانشناختی یا رفتاری آنها راهی مطمئن برای کشف و تأیید مناسب ترین قیمت هایی است که تعیین می کنید و افرادی که هدف قرار می دهید و به احتمال زیاد ارزش بهینه شما را ارائه می دهند. در عوض.

عامل اصلی دیگری که باید در نظر گرفته شود رقابت در بازار است. استراتژی قیمت گذاری رقبای شما چیست؟ آیا قیمت شما خیلی پایین ، زیاد است یا روی قیمت تمام شده است؟ در نهایت ، قیمت محصول شما همیشه بر درک مشتری از نام تجاری و موقعیت بازار شما تأثیر می گذارد. اگر به دنبال ارزان ترین محصول در بازار هستید ، با انجام تحقیقات دقیق مطمئن شوید که این محصول را دارید. اگر می خواهید به عنوان یک برند گران قیمت و لوکس شناخته شوید ، پس اطمینان حاصل کنید که قیمت و کیفیت کالاهایی که می فروشید این را منعکس می کند.

ترویج فروش Promotion:

پروموشن،  به تبلیغات ، بازاریابی و تکنیک های فروش شما اشاره دارد. این می تواند به معنای تبلیغات سنتی ، از طریق تلویزیون ، رادیو ، بیلبوردها و غیره ، یا روش های مدرن تر مانند تبلیغات در محتوای وب ، تبلیغات در پادکست ، بازاریابی از طریق ایمیل یا اعلان های فشرده باشد.

روشی که برای برقراری ارتباط با مخاطبان و تبلیغات پیشنهادی خود انتخاب می کنید ، تأثیر مستقیمی در موفقیت برند شما خواهد داشت. پیامی را در مکان نامناسب ، در زمان نامناسب یا به شخص نامناسبی ارسال کنید تا در دنیایی از مشکلات قرار بگیرید. از طرف دیگر ، اگر آن جنبه ها را به روش صحیح اجرا کنید ، بدون شک موفقیت در تجارت شما سر به فلک خواهد کشید!

شناختن بهترین کانال (ها) و روش های تبلیغات ضروری است ، به ویژه امروزه: دستیابی به نفوذ در میان تبلیغات پر سر و صدا و پنجره های بازشونده در چهره دشوار است ، به ویژه اگر در بازار شلوغی به سر می برید. اما درک ساده از مخاطبان و آنچه آنها از شما می خواهند ، مشکلات تبلیغاتی را که از مواجه شدن با آنها نگرانید کاهش می دهد.

چگونه می توان مخاطبان خود را شناخت و همچنین نیازهای آنها را درک کرد؟ درست حدس زده اید تقسیم بندی بازار (Segmentation). تقسیم بندی بازار به شما امکان می دهد خواسته ها ، نیازها ، ارزش ها و انگیزه های مخاطبان خود را بیاموزید. هنگامی که این داده ها را کشف و تجزیه و تحلیل کردید ، اطمینان خواهید داشت که محصول شما برای افراد مناسب ، در مکان و زمان مناسب تبلیغ می شود.

بیشتر بخوانید : ترفیع در بازاریابی

شواهد فیزیکی Physical evidence:

برای مصرف کنندگان مهم است که بدانند نام تجاری که از آن خریداری می کنند یا با آن تعامل دارند ، مشروع است و در واقع در زندگی واقعی وجود دارد.

شواهد فیزیکی اغلب به دو شکل انجام می شود: شواهدی که نشان می دهد یک سرویس یا خرید انجام شده است و اثبات یا تأیید وجود برند تجاری شما.

به عنوان مثال ، هرگونه خدمات یا کالای دریافت شده به عنوان شواهد فیزیکی محسوب می شود. همانند رسیدهای شما ، بسته بندی ، اطلاعات ردیابی ، فاکتورها ، بروشورها یا PDF و غیره.

حال ، در مورد تأیید یا تأیید نام تجاری شما چطور؟ منظور ما از اعتبار سنجی چیست؟ اعتبار سنجی اساساً به جنبه های بصری یا ویژگی های کیفیی برند شما از جمله وب سایت ، لوگو، کارت های بازرگانی ، تابلوی در ساختمان شما ، دفتر مرکزی و تجهیزات برند و حضور شما در شبکه های اجتماعی اشاره دارد. اینها عناصری است که مشتری احتمالاً قبل از درگیر شدن با شما یا پیشنهادهای شما ، آنها را می بیند.

همیشه برای برند ها و مشتریان آنها مهم است که معاملات و خرید و فروش خود را ثبت کنند. چرا؟ مواردی مانند مسائل مالیاتی ، زیرنظر داشتن مانده حساب بانکی یا محاسبه هزینه های سربار یا بهترین روش های حسابداری صنعتی.

یک برند خوش ساخت و استراتژیک می تواند از این جنبه  7P بسیار سود ببرد زیرا قانونی که شواهد فیزیکی به شما می رساند می تواند شما را کیلومترها جلوتر از بازی قرار دهد و با حرفه ای ، اصیل و آگاه نشان دادن  شما را از رقبا جدا کند.

بیشتر بخوانید: مدل های بازاریابی

 کارکنان People:

کارمندان ، افرادی که در فروش یک محصول یا خدمات ، طراحی آن ، مدیریت تیم ها ، نمایندگی مشتری مشارکت دارند … لیست ادامه دارد.

عنصر “کارکنان” 7Ps  هر کسی را به طور مستقیم ، یا غیرمستقیم ، در بخش تجاری شرکت درگیر می کند.

اگر افراد مناسب را در کنار خود نداشته باشید ، ایجاد برند عالی ، محصول ابتکاری یا حضور شگفت انگیز در شبکه های اجتماعی هیچ فایده ای ندارد. این برای بقای کسب و کار شما مهم است که اطمینان حاصل کنید که همه کارمندان شما ، صرف نظر از اینکه در پشت صحنه یا روبروی مشتری باشند ، آموزشهای منصفانه داشته و درک قابل توجهی از نقش خود و تأثیری که  آنها در شرکت دارند ، داشته باشند.

شما مدیری نمی خواهید که مهارت کافی در افراد نداشته باشد ، همانطور که نمی توانید نماینده خدمات مشتری داشته باشید که نسبت به مسائل مخاطبان شما دلسوز نباشد. از خود بپرسید: آیا این کارکنان دیدگاه شرکت را دارند و همچنین انتظارات و نیازهای مشتریان را درک می کنند؟

به کارگیری و حفظ افراد مناسب در موفقیت بلند مدت و کوتاه مدت کسب و کار شما ضروری است.

فرایندها Process:

فرآیند. هفتمین عنصر آمیخته بازاریابی ما – “فرآیند” مجموعه ای از اقدامات را برای تحویل محصول یا خدمات به مشتری توصیف می کند. بررسی فرآیند به معنای ارزیابی جنبه هایی مانند قیف فروش ، سیستم های پرداخت شما ، روش های توزیع و مدیریت روابط مشتری است.

اما فقط انجام فرایندها کافی نیست. هر مرحله ای که انتخاب می کنید و روشهایی که برای این فرآیندها استفاده می کنید باید به روشی انجام شود که هزینه های شما را به حداقل برساند ، در عین حال منافع و ارزش مشتری شما را به حداکثر می رساند. بله این خیلی زیاد است. خوشبختانه استراتژی بازاریابی و استراتژی فروش شما وجود دارد تا شما را در مسیر درست قرار دهد. ارزیابی ، تنظیم و بهینه سازی قسمت های مختلف فرآیند شما به ساده سازی تلاش های شما کمک می کند در عین حال اطمینان از به روز بودن و مطابقت با روندهای فعلی را نیز به شما ارائه می دهد . 

حالا ، ممکن است فکر کنید “وای! به نظر می رسد که 7Ps  ها برای تکمیل استراتژی های بازاریابی و حفظ برند های تجاری بسیار مفید هستند. اما من شنیده ام که در این ترکیب بازاریابی یک هشتم “P” دزدکی وجود دارد … “. بله درست است؛ برخی در مورد 8 “P” بحث می کنند تا آخرین قطعه پازل باشد. و این P 8 “عملکرد” یا “بهره وری” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.