گواهینامه ایزو 9001 تایید می کند که شما در سازمانتان به درستی یک سیستم مدیریتی مرتبط با مدیریت همه جانبه کیفیت را پیاده سازی و مستقر نموده اید. که این در واقع نشان می دهد که الزامات مشتری و سایر طرف های ذینفع در سازمان شما بدرستی شناسایی و تعریف شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

گواهینامه ایزو 9001 به شما کمک کرده تا بتوانید صورت مستمر نسبت به بهبود عملکرد خود اقدام نمایید مشکلات اساسی مجموعه خود را بررسی و ریشه یابی نموده و ریشه مشکل را در آن مورد خاص و موارد مشابه از بین برده اید.و این یعنی مدیریت کیفیت برای بهبود مستمر و بقاء سازمان.این استاندارد دارای یک سری الزامات مشخص و ضروری است که می تواند یک راهنمای اجرایی برای هر سازمانی صرفنظر از خدماتی و تولیدی کوچک و بزرگ می باشد.

گواهینامه ایزو 9001:2015

هدف از استقرار سیستم(مزایا):

در ویرایش 2015 اساس فعالیت بر مبنای بررسی و کاهش ریسک در فعالیت ها می باشد و برنامه ریزی استراتژی کاملا پررنگ می باشد.- ارائه توانائی های سازمان دربرآورده سازی الزامات مشتری و قانونی.

 • تعیین و افزایش رضایت مشتری.
 • حذف دوباره کاری ها.
 • انجام فعالیت ها بطور یکسان و مشابه بدون تغییر.
 • مدون واستاندارد کردن کارها برای انجام توسط پرسنل سازمان .
 • اعتبار دهی سازمان در مجامع بین المللی.
 • اعتبار سازمان در مناقصات داخلی و خارجی.

دامنه کاربرد:

استاندارد به شکل کاملا عمومی بوده و صرف نظر از نوع و حجم سازمان و محصولی که تولید می کند تولیدی یا خدماتی قابلیت بکارگیری در کلیه شرکتها و سازمانهای کوچک و بزرگ و خصوصی و دولتی را دارد.

مزایای گواهینامه ایزو ISO 9001: 2015 برای تجارت شما

شما می توانید با آزمایش کردن فرایندها و رویه های فعلی محصولات و خدمات خود در برابر گواهینامه ایزو 9001 ، اعتبار خود را در عرض چند هفته بالا ببرید. این سیستم در سراسر جهان به عنوان تعیین استاندارد برای کیفیت شناخته می شود. پس از تأیید توسط این استاندارد ، می توانید برای مناقصه های بخش دولتی اقدام کنید. مشتریان بخش خصوصی نیز از صدور گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت گواهینامه ایزو 9001 شما اطمینان خواهند یافت. آنها می دانند که تیم شما با این استاندارد عمل می کند ، محصولات / خدمات و تأمین کنندگان شما همه با دقت کنترل می شوند.  

کارمندان شما از کار در یک شرکت در حال رشد و در عین حال مشتری متمرکز در شرکت لذت می برند ، جایی که مردم برای اولین بار به گرفتن خدمات افتخار می کنند. این نوع گواهینامه باعث پیشرفت شما به صورت بین المللی می شود.و به طور خلاصه :

 • برای هر دو سازمان کوچک و بزرگ مناسب است.
 • مدیریت داخلی بهتر.
 • هدر رفتن کمتر
 • افزایش بهره وری ، بهره وری و سود.
 • حفظ و جذب مشتری بهبود یافته است.
 • نتایج سازگار ، اندازه گیری و نظارت می شود.
 • استاندارد شناخته شده جهانی.

پس از صدور گواهینامه ایزو چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از صدور گواهینامه ، یک گواهی و بسته بازاریابی در اختیارتان قرار گرفته می شود که شامل آرم های وب و تصمیم گیری های دیگر می باشد. همچنین بعد به شما این امکان داده می شود که به حوزه مشتری ها به صورت آنلاین دسترسی داشته باشید. و نامه ای را برای شما فراهم می شود تا بتوانید به مشتریان و ذینفعان اصلی خود اعلام کنید که این گواهینامه ایزو برای شما صادر شده است. شما برای پیشرفت و رشد شرکت خود نیاز به این نوع گواهینامه ایزو استاندارد دارید و می توانید با دریافت اطلاعات بیشتر به آنچه می خواهید دست پیدا کنید.

گواهینامه ایزو اخیرا در بسیاری از کشورهای جهان برای استانداردسازی سیستم های مدیریتی به کار گرفته می شود از این رو دانستن تاریخچه گواهینامه ایزو خالی از لطف نیست .

تاریخچه گواهینامه ایزو 9000:

گواهینامه ایزو 9000 اولین بار در سال 1987 توسط ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی) منتشر شد. این گواهینامه مبتنی بر استانداردهای سری BS 5750 از BSI بود که در سال 1979 به ISO پیشنهاد شد. با این حال ، تاریخ آن را می توان در حدود بیست سال قبل از آن ، با انتشار استانداردهای دولتی ، مانند استاندارد وزارت دفاع ایالات متحده MIL-Q-9858 : 1959 ، برابر دانست.

سازمانهای بزرگی که آژانسهای تأمین مالی دولت را تأمین می کردند ، اغلب مجبور بودند که برای هر قرارداد اعطایی ، انواع الزامات تضمین کیفیت را رعایت کنند که باعث شد این سازمان ها به دنبال یک استاندارد بین المللی باشند، سرانجام گواهینامه ایزو را به عنوان یک استاندارد بین المللی استاندارد سازی ارائه دادند.

تعریف ایزو 9001

تعریف ISO 9001

صدور گواهینامه ISO 9001: 2008 شامل سه مؤلفه: ISO ، 9001 و 2008 است. آنچه در این مؤلفه بیانگر آن است:

ISO

همانطور که در بالا گفته شد ، ISO به سازمان بین المللی استاندارد سازی اشاره دارد. این سازمان استانداردها را توسعه می دهد و به منظور صدور گواهینامه مشاغل یا سازمان ها این کار را انجام می دهد. صدور گواهینامه با شخص ثالث اداره می شود و سالانه آزمایش می شود.

9001

عددی که بعد از ISO ظاهر می شود ، استاندارد را طبقه بندی می کند. کلیه استانداردهای موجود در خانواده ISO 9000 به مدیریت کیفیت اشاره دارد. ایزو 9001 جزء معروفترین استانداردهای ایزو 9001 است و معیارهای اصول مدیریت کیفیت را تعیین می کند. به مشاغل و سازمان‌ها کمک می کند تا کارآمدتر باشند و رضایت مشتری را بهبود بخشند.

2008

شماره نهایی در صدور ایزو 9001 به نسخه استانداردی که برآورده می شود اشاره دارد و توسط سال تقویم این استانداردها ارائه می شود. سال 2008 چهارمین نسخه ISO 9001 است. جدیدترین نسخه ، ایزو 9001: 2015 ، در سپتامبر 2015 به بازار آمد و Mead Metals هم اکنون فرآیندهای خود را به روز می کند تا مشخصات جدیدترین نسخه را برآورده کند.

صدور گواهینامه ISO 9001 چیست؟

اگر یک سازمان خود را به عنوان “گواهینامه ایزو 9001” اعلام کند ، به این معنی است که سازمان الزامات تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است. ایزو 9001 سازمانها را ملزم به تعریف و پیروی از سیستم مدیریت کیفیت می کند که هم مناسب و هم مؤثر است و در عین حال به آنها نیاز دارد تا زمینه هایی را برای پیشرفت شناسایی داشته و نسبت به آن پیشرفتها اقدام کنند. در نتیجه ، به طور معمول درک می شود که سازمانی که مدعی صدور گواهینامه ISO 9001 است ، سازمانی با محصولات و خدماتی است که استانداردهای کیفیت را رعایت می کند.

شرحی دیگر از گواهینامه ایزو

برای فروش صنایع خاص ، داشتن گواهینامه ISO 9001 لازم است – صنعت خودرو نمونه ای محبوب است. در سال 1998 به ایزو 9001 ارائه شده است ، و این از بسیاری جهات به سازمان ها کمک می کند. استانداردهای صدور ایزو 9001 همچنین به حفظ ارتباط محصولات و خدمات کمک می کند. وقتی استانداردها تغییر می کنند ، ما در کنار آنها تغییر می کنیم. وقتی با مشتریان جدید کار می کنیم ، جزئیات صدور گواهینامه خود را برای آنها ارسال می کنیم تا آنها بدانند که می توانند انتظار داشته باشند استانداردهای ISO را رعایت کنند.

پیدایش استانداردهای کیفیتی در جهان:

در سال 1946 پس از جنگ جهانی دوم، بیست و پنج کشور جهان طی ملاقاتی در لندن بر روی تاسیس یک سازمان بین المللی برای استاندارد توافق نمودند که به دنبال آن سازمان بین المللی استاندارد (ISO) در سال 1947 رسماً تاسیس گردید و در حال حاضر اکثر کشورهای جهان از جمله ایران عضو این سازمان هستند.

نقش و ماموریت اصلی این سازمان «تدوین و انتشار استاندارد» در زمینه های مختلف است. سازمان ISO  وظیفه تدوین استاندارد را به کمیته فنی خود واگذار می نماید. این کمیته ها بر حسب موضوع از متخصصین و کارشناسان آن موضوع از کشورهای عضو تشکیل شده اند. و هر کمیته نیز از گروههای کاری متعدد تشکیل شده است. در سال 1979 کمیته فنی TC 176  سازمان بین المللی استاندارد به نام «کمیته تضمین کیفیت و مدیریت کیفیت» تشکیل گردید که ماموریت آن در تدوین و انتشارات استانداردی در زمینه «مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت» بوده کلیه استانداردهایی که توسط TC 176  منتشر شدند به خانواده یا سری استانداردهای ISO 9000  معروف و شناخته شده اند.

مطرح شدن این استانداردها در واقع پاسخی است به روند روبه رشد گسترش تجارت جهانی و جهانی شدن فعالیت های تولید و ارائه خدمات که ضرورت اطمینان خاطر طرفهای ذینفع و سهولت در تولید و تجارت را دوچندان ساخته است.

استانداردهای سری ISO 9000  در زمینه کیفیت گفتگو می کند. ولی نه فقط کیفیت محصول نهایی، بلکه کیفیت عملکرد صحیح تمامی بخش های یک سازمان که در مجموع در کیفیت محصول یا خدمت عرضه شده توسط یک سازمان تجلی می یابد.

این استانداردها می گویند که کیفیت محصول فقط از طریق کنترل و بازرسی، حتی بازرسی صددرصد، به صورت پیوسته قابل تامین نیست بلکه کیفیت باید در فرآیند تولید و آن هم در تمامی بخش های یک سازمان از جمله بخش برنامه ریزی، تدارکات، کنترل کیفیت، آموزش، پشتیبانی و امثالهم خلق و به وجود آید به همین روی است که کیفیت و ارزش نهادن بر آن را مسئولیت مشترک تمامی کارکنان تلقی می نماید.

کسب موفقیت جهت حضور مداوم در بازارهای ملی ، منطقه ای و بین المللی تحت تاثیر رقابت های فشرده و افزایش عرضه بر تقاضا همواره به دو عامل اساسی کیفیت و قیمت بستگی دارد. گرچه عوامل مهم دیگری از جمله محیط زیست ، دوام ، ایمنی ، خدمات بعد از فروش، به روز بودن و رضایت مشتریان را نیز نمی توان نادیده گرفت.

استاندارد های سری ایزو 9000 نیز الزامات یک سازمان در زمینه کیفیت ارائه می نمایند . ولی نه فقط کیفیت محصول نهایی ، بلکه کیفیت عملکرد صحیح در کلیه بخش های یک سازمان که در مجموع در کیفیت محصول (تولیدی یا خدماتی ) عرضه شده توسط یک سازمان یا به عبارتی دیگر در کیفیت کل سازمان تجلی می یابد.

تدوین استاندارد های سری ایزو 9000 در مورد مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت در اواخر دهه هفتاد میلادی (1978) با بهره گیری از استاندارد ملی کشور انگلستان و سایر استاندارد های مربوط به سیستم های کیفیت طراحی شده در کمیته فنی شماره 176 سازمان بین المللی استاندارد (176ISO/TC ) تحت عنوان مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت آغاز و در سال 1987 میلادی پس از بحث و بررسی های علمی و تخصصی گسترده و تایید پیش نویس های تهیه شده توسط کشورهای عضو این کمیته فنی به صورت مجموعه ای از سوی دبیرخانه سازمان بین المللی استاندارد (ISO ) منتشر گردید.

این استاندارد ها پس از ویرایش مختصر در سال 1994، در سال 2000 تغییرات عمده ای نمودند. که اهم آن رویکرد بیشتر به رضایت مشتری و فرآیند گرایی سیستم مدیریت کیفیت براساس اصول مدیریت کیفیت می باشد در سال 2008 نیز این استاندارد بصورت بسیار محدود دچار تغییر و بازنگری گردید.

بیشتر بخوانید: ایزو 50001

نگاهی به تاریخچه این کسب وکار در ایران:

در ایران پس از سالهای جنگ و با روی کار آمدن دولت سازندگی از طریق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پی گیری و نوسازی سیستم های صنعتی و تولیدی در دستور کار قرارگرفت و در سال 1373 اولین منبع در این خصوص توسط پرسنل این مجموعه در ایران ترجمه و منتشر گردید.

اولین گروههایی که در ایران استفاده و استقرار این سیستمها را آغاز کردند زیر مجموعه های وزارت نفت که قبلا زیرساختهای آن توسط شرکتهای انگلیسی و آمریکایی ایجاد گردیده بود و پس از آن بصورت گسترده و الزامی در شرکتهای خودروساز همگام با سایر خودروسازان جهان شکل گرفت.

به مرور زمان و با آشنایی بیشتر با این سیستمها سایر سازمانها از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی ( معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری) استقرار این سیستم هارا مبنایی برای ارزیابی و امتیاز دهی به شرکتهای مشاور و پیمانکار قرار داد .

در حال حاضر علاوه بر گروههای ذکر شده این استانداردها نشان دهنده اعتبار شرکتها و مجموعه مدیریتی آنها می باشد و یک نوع سرویس فانتزی برای شرکتها محسوب می شود.

همه چیز درباره مشاوره ایزو

سازمان جهانی استاندارد ISO به عنوان صادر کننده استاندارد ایزو در واقع یک مرکز غیردولتی است که توسط یک فدراسیون جهانی اداره می شود که برای آسان سازی مقایسه کیفی خدمات و همچنین کالاها مورداستفاده هستند. اعضای ایزو در واقع استانداردهایی را ایجاد کرده اند که به شما اجازه می دهند کار خود را به راحتی انجام دهید. استانداردهایی که توسط ایزو ایجاد می شوند در واقع برای ارتقا سطح کیفی زندگی هستند که تا بتوان کالاهایی که تولید شده اند را به صورت کاملا مفید به جامعه عرضه کنند. مشاوره ایزو 9001 به شما این امکان را خواهد داد که بتوانید از تمامی جهات مختلف ، کیفیت کسب و کار خود را مورد بررسی قرار دهید.

گواهینامه ایزو 9001 چیست؟

استاندارد ایزو در واقع یک مجموعه از چارچوب هایی است که به شما کمک می کند کسب و کار خود را مدیریت کنید. اینکه شما بتوانید مشاوره الزامات ایزو را به خدمت بگیرید ، به شما این امکان را می دهد که به کسب و کار سازمان خود اعتبار ببخشید. اما آیا شما نیاز به دریافت گواهینامه ایزو دارید؟

پاسخ به این سوال بسیار آسان است. به طور حتم یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در بیزینس خود به آن دقت کنید همین اخذ گواهینامه  می باشد. اگر شما هم میخواهید موفقیت های خود را در مناقصه ها افزایش دهید و یا بتوانید مشتریان بالقوه خود را افزایش دهید باید نشان دهید که یک عرضه کننده معتبر هستید. مشاوره ایزو 9001 در واقع به شما کمک خواهد کرد که سطح هزینه های خود را کاهش دهید در نتیجه البته باید بتوانید سطح رضایت مشتری را نیز افزایش دهید.

مشاوره گواهینامه ایزو به شما کمک خواهد کرد که تمامی کارهایی که باید را در این زمینه انجام دهید. به عنوان کسی که میخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید، باید بتوانید در مزایده های بزرگی که ایجاد می شود شرکت کنید و پیشنهادات خوبی را از شرکت های بزرگ کسب کنید. ایزو و در واقع دریافت گواهینامه شانس شما را برای اینکه دریافت و حضور خود را در مناقصه های بزرگتر پررنگ تر کنید. در حالی که تعداد بسیار زیادی از این گواهینامه های ایزو را با توجه به کسب و کار خود دریافت کنید.

مزایای مشاوره ایزو 9001

سازمان ایزو اما به خودی خود برای شما گواهینامه صادر نخواهد کرد. شما در واقع باید برای دریافت گواهینامه ایزو به سراغ یک شرکت ثالث در این زمینه بروید. این سازمان در واقع به عنوان یک سازمان شخص ثالث به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به معیارهای استاندارد ایزو برسید. در واقع مشاوره گواهینامه ایزو به شما کمک خواهد کرد که بتوانید این کار را به آسانی انجام دهید. بعد از اینکه شما درخواست های گواهینامه ایزو را با یکی از شرکت های درخواستی تنظیم خواهید کرد باید به یکی از شرکت ها مادر CB  در کشور خود متصل شوید تا بتوانید ممیزی های اصلی را در این زمینه انجام دهید. در این حال است که مراحل اولیه صدور گواهینامه Iso آغاز خواهد شد.

دقت داشته باشید که شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند ممکن است که تقلبی باشند و یک گواهی فیک برای شما صادر کنند. به همین دلیل هم گفته می شود که اولین کاری که باید بکنید این است که از اعتبار این شرکت اطمینان حاصل کنید. مشاور در واقع به شما راهکارهای موثری در این زمینه خواهد داد تا بتوانید تمامی آنچه که نیاز است را برای خود برآورده کنید.

مشاوره گواهینامه ایزو به شما کمک خواهد کرد که استانداردهای شرکت خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهید. صدور گواهینامه ایزو برای شما در واقع برای شما هزینه بر نیز خواهد بود. مشاوره به شما کمک خواهد کرد که شما بتوانید هزینه های خود را به اندازه شرکت خود برآورد کنید. این کار ممکن است که حتی به مدت یک سال هم به طول بینجامد ولی هزینه های گواهینامه های ایزو از 200 هزار تومان تا مبلغ بالاتری برای شما داشته باشد.

چرا مشاوره برای اخذ ایزو؟

ایزو هم مانند موارد دیگر مانند وزن و اندازه گیری میتواند برای شما کار را سخت کند. طی پنجاه سال زمانی که از ورود گواهینامه ایزو به ایران گذشته است، شرکت های بسیاری موفق به کسب این گواهی شده اند که البته با توجه به استانداردهای بین المللی میتوان گفت که کار آن ها سخت بوده است.

مشاوره الزامات ایزو 9001

استانداردهایی که برای ایزو ایجاد شده است در زمینه های ایمنی و خرید و فروش گرفته تا اسباب بازی و بسته بندی های پزشکی مورد نیاز است. این استاندارد ها در واقع به ساخت استانداردهای امن جهانی کمک کرده است. شما میتوانید در تجارت هایی سازمان یافته از این استانداردها استفاده کنید البته دقت داشته باشید که ممکن است به دلیل عدم اطلاع در این زمینه دچار مشکل شوید پس بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که از یک مشاوره گواهینامه ایزو کمک بگیرید.

در نهایت، ایزو تمامی محصولات و خدمات را بررسی خواهد کرد و مطابق با معیارهای خود آن ها را خواهد سنجید. در نتیجه از دوباره کاری هایی که ممکن است در این زمینه به وجود بیاید جلوگیری می کند و هزینه های تولید را نیز کاهش خواهد داد. دقت داشته باشید که اطمینان و همچنین اعتماد درون سیستمی با کمک ایزو ایجاد شده است پس شما هم میتوانید کار مشاوره گواهینامه ایزو را به آسانی انجام دهید و آنچه که باید را در این زمینه بدانید. شما با اخذ گواهینامه ایزو میتوانید با سایر رقبا در کشورهای دیگر رقابت کنید و کیفیت خدمات ملی را افزایش دهید.